Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt G8: potęgi zrównoważą finanse

0
Podziel się:

Przywódcy G8 zgodnie uznali, że uzdrowienie gospodarcze
staje się bardziej "samopodtrzymujące się".

Szczyt G8: potęgi zrównoważą finanse
(PAP/EPA)

Przywódcy G8 zgodnie uznali, że uzdrowienie gospodarcze staje się bardziej _ samopodtrzymujące się _, chociaż wyższe ceny towarów są przeszkodą dla dalszego wzrostu gospodarczego.

W komunikacie, który ma być ogłoszony na zakończenie szczytu w Deauville, a którego kopię zdobył Reuters, wskazano, że państwa europejskie, Stany Zjednoczone i Japonia uzgodniły, iż zapewnią, że ich finanse publiczne będą zrównoważone.

_ - Globalne uzdrowienie nabiera siły i staje się bardziej samopodtrzymujące. Jednak (...) wewnętrzne i zewnętrzne nierównowagi wciąż niepokoją _ - głosi komunikat.

_ - Znaczny wzrost cen towarów i ich nadmierna niestabilność są znaczącą przeszkodą dla uzdrowienia (gospodarczego). W tym kontekście uzgodniliśmy, że będziemy się nadal koncentrować na działaniach, niezbędnych dla wzmocnienia równowagi finansów publicznych, wzmocnienia uzdrowienia (gospodarczego) i rozwoju zatrudnienia, by obniżyć ryzyko i zapewnić silny, trwały i zrównoważony wzrost, także przez reformy strukturalne _ - głosi komunikat.

Zobacz także: Światowi liderzy zastanawiają się, jak ożywić gospodarką na szczycie G8 (AP, ang.):

W dokumencie tym zawarto również zapewnienie, że Europa będzie nadal walczyć z kryzysem zadłużenia publicznego w niektórych krajach, Stany Zjednoczone przygotują _ przejrzyste i wiarygodne średnioterminowe ramy konsolidacji fiskalnej _, a władze Japonii, zapewniając środki na odbudowę zniszczeń, spowodowanych trzęsieniem ziemi i tsunami z 11 marca, zajmą się też kwestią równowagi finansów publicznych.

Obama z Miedwiediewem o tym co ich dzieli

W czasie spotkania w ramach szczytu G8 prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, próbowali załagodzić sporne kwestie obrony przeciwrakietowej w Europie i Arabskiej Wiosny - pisze dziennik_ Le Figaro _.

Jak zaznacza francuska gazeta, wczorajsza dwustronna rozmowa Obamy i Miedwiediewa skupiała się na drażliwych tematach we wzajemnych relacjach, m.in. na planie instalacji w Europie Wschodniej, w tym w Polsce, elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Według mediów, nie doszło w tej sprawie do porozumienia, ale przywódcy Rosji i USA próbowali po ostatnich napięciach uspokoić atmosferę i dojść do zbliżenia stanowisk. W ubiegłym tygodniu Miedwiediew po raz kolejny ostrzegł przed nową zimną wojną, jeśli Stany Zjednoczone nie włączą Rosji do projektu obrony przeciwrakietowej. Z kolei Waszyngton powtarza, że jego tarcza _ nie jest skierowana przeciwko Rosji _.

Po czwartkowym spotkaniu z Miedwiediewiem Obama wspomniał o _ postępie _ w negocjacjach Waszyngton-Moskwa, dotyczących tarczy._ Nie jest to (tarcza przeciwrakietowa) tylko sprawa dwustronna, powinna być ona negocjowana w ramach NATO _ - zasugerował też, według _ Le Figaro _, amerykański prezydent. Gazeta uważa, że w ten sposób Obama próbuje uniknąć _ pułapki _ prowadzenia z Rosją rozmów _ twarzą w twarz _ na temat tarczy i próbuje wciągnąć do nich Europejczyków.

Jak pisze dziennik, dwa inne drażliwe tematy, poruszone w rozmowie Obama-Miedwiediew, dotyczyły operacji koalicji zachodniej w Libii oraz sytuacji w Syrii.

W przeddzień szczytu G8 Moskwa po raz kolejny skrytykowała nasilenie przez NATO nalotów na stolicę Libii Trypolis i uznała je za _ poważne naruszenie _ rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Libii.

Według _ Le Figaro _, Obamie udało się w czwartek _ uspokoić _ Miedwiediewa, że Stany Zjednoczone nie wzmocnią swojego udziału militarnego w operacji przeciw siłom Muammara Kadafiego. Przywódca amerykański zaznaczył natomiast, że jego kraj będzie nadal wspierał tę interwencję logistycznie, a także na drodze wysiłków dyplomatycznych.

Jak zauważa francuski dziennik, inny przedmiot sporu między USA i Rosją dotyczy trwającej od marca rewolty w Syrii, krwawo tłumionej przez reżim prezydenta Baszara el-Asada. Moskwa sprzeciwia się wprowadzeniu nowych sankcji wobec syryjskiego przywódcy. Unia Europejska wprowadziła już w tym miesiącu embargo na dostawy broni do Syrii oraz nałożyła sankcje na przedstawicieli władz Syrii, w tym samego Asada.

_ Le Figaro _ konkluduje, że wobec oporu rosyjskiego, spodziewana w piątek końcowa deklaracja szczytu G8 nie będzie zapewne zawierać żadnych nowych sankcji wobec syryjskiego prezydenta, ale tylko ogólne _ wezwanie go do zaprzestania użycia siły przeciw swojemu narodowi _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t140156.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/w;deauville;rusza;szczyt;g8;sa;pierwsze;efekty,166,0,838822.html) W Deauville rusza szczyt G8. Są pierwsze efekty Sytuacja na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej zdominuje dwudniowe spotkania przywódców najsilniejszych gospodarczo państw świata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t94164.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;opusci;rolety;prosza;o;12;mld;euro,19,0,837395.html) Grecja opuści rolety? Proszą o 12 mld euro Grecja potrzebuje następnej transzy pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t139624.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;wychodzi;z;dolka;za;rok;pkb;jak;w;2008;roku,176,0,831664.html) Unia wychodzi z dołka. Za rok PKB jak w 2008 roku - _ Instytucje i rynki finansowe muszą być rygorystyczniej niż dotąd nadzorowane i regulowane _- mówi komisarz UE Olli Rehn.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)