Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt G8: Putin przeciwko Zachodowi

0
Podziel się:

Wiedomosti wyjaśniają, że głównym tematem spotkania przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata i Rosji będzie Syria

Szczyt G8: Putin przeciwko Zachodowi
(PAP/EPA)

Na rozpoczynającym się dziś w Lough Erne, w Irlandii Północnej, szczycie G8 Władimir Putin po raz pierwszy w swojej prezydenckiej karierze będzie musiał wystąpić w roli oponenta wobec pozostałych partnerów - pisze dziennik _ Wiedomosti _.

Swój materiał moskiewska gazeta tytułuje _ Putin przeciwko Zachodowi _. W jej ocenie, powrót Putina do _ ósemki _ - na poprzedni szczyt G8 oddelegował on premiera Dmitrija Miedwiediewa - _ może zaostrzyć relacje _.

_ Wiedomosti _ wyjaśniają, że głównym tematem spotkania przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata i Rosji - podobnie jak niedzielnych rozmów Putina z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem w Londynie - będzie Syria.

_ - Zadanie - to przekonać Putina, by sprzyjał pokojowemu rozwiązaniu. Wszyscy przyznają, że pokojowe rozwiązanie jest konieczne. Różnią się w tym, jak to osiągnąć _ - cytuje dziennik Camerona.

Zobacz także: ZOBACZ SPOTKANIE PUTINA Z CAMERONEM:

_ Wiedomosti _ zauważają, że w ciągu 2,5 roku konfliktu syryjskiego próby nakłonienia Rosji do przyjęcia na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ rezolucji potępiającej działania reżimu Baszara el-Asada nie przyniosły rezultatu; Zachodowi nie udało się też przekonać Moskwy do niewykonywania kontraktów zbrojeniowych z Damaszkiem.

Cytowany przez gazetę politolog Nikołaj Złobin przypomniał, że Rosja w Lough Erne przejmie przewodnictwo w G8. _ - Putin będzie musiał poprowadzić rozmowy w taki sposób, by nie spowodować rezygnacji prezydenta USA Baracka Obamy z udziału w szczycie G20 _ - wskazał. Szczyt G20, nieformalnego klubu skupiającego 19 największych gospodarek świata i UE, zbiera się 5-6 września w Petersburgu.

Z kolei Maria Lipman z moskiewskiego Centrum Carnegie przypomniała, że podczas poprzednich międzynarodowych kryzysów, kiedy stanowiska Rosji i Zachodu poważnie się różniły - wojna z Gruzją w 2008 roku i operacja w Libii w 2011 roku - Putin nie był prezydentem, choć aktywnie uczestniczył w podejmowaniu wszystkich decyzji.

_ - Putin napotka zgodny brak zrozumienia dla podejścia Rosji, jednak jego stanowisko z tego powodu nie ulegnie zmianie. Rezultatem szczytu będzie to, że Putin nałoży umowne weto na wszystkie inicjatywy Zachodu _ - przewiduje szef wpływowej Rady ds. polityki zagranicznej i obronnej Fiodor Łukjanow.

- Jego zdaniem _ różnice poglądów w sprawie Syrii, nawet poważne, nie doprowadzą do zerwania Rosji z Zachodem _. _ Obama przyjedzie (na G20). Stosunki się nie poprawią, jednak Syria nie jest tym tematem, który może wywrócić stosunki, doprowadzić do konfliktu Rosja-Zachód lub Rosja-USA _ - dodał Łukjanow.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin broni rosyjskich dostaw uzbrojenia dla reżimu syryjskiego Cameron oświadczył na wspólnej konferencji z Putinem, że prezydent Syrii Baszar el-Asad jest morderczym dyktatorem, który musi odejść, żeby syryjski koszmar mógł się wreszcie skończyć.
Nowy prezydent już ma poparcie Putina Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował umiarkowanemu duchownemu Hasanowi Rowhaniemu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w Iranie.
Chcą utworzyć gang 8? Tysiące protestują Marszowi, poprowadzonemu przez orkiestrę jazzową, towarzyszyły nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. W wielu sklepach z obawy przed zamieszkami opuszczono metalowe żaluzje.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)