Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt G8: Syria ważniejsza niż raje podatkowe

0
Podziel się:

Szczyt G8, który rozpocznie się w poniedziałek w Irlandii Północnej, miał być poświęcony przede wszystkim walce z rajami podatkowymi i globalnej wymianie handlowej.

Szczyt G8: Syria ważniejsza niż raje podatkowe
(Polaris/East News)

Szczyt G8, który rozpocznie się w poniedziałek w Irlandii Północnej, miał być poświęcony przede wszystkim walce z rajami podatkowymi i globalnej wymianie handlowej, ale najważniejszym tematem może się okazać konflikt w Syrii - przewidują agencje.

Szczyt ma się rozpocząć mocnym akcentem, czyli otwarciem negocjacji w sprawie wolnej wymiany handlowej między UE a USA.

Gospodarzem szczytu będzie premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który oświadczył, że _ nie ma lepszego sposobu na zamanifestowanie naszego zaangażowania _ w promowanie wzrostu gospodarczego, niż _ otwarcie rozmów o porozumieniu handlowym z USA _.

Głowy państw lub szefowie rządów USA, Kanady, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Japonii i Rosji będą też dyskutować o praktykach obchodzenia i unikania zobowiązań podatkowych zarówno przez indywidualnych podatników, jak i duże korporacje międzynarodowe.

Organizacje pozarządowe, a wśród nich Transparency International i ONE, założona przez muzyka rockowego Bono, zaapelowały do G8, by podjęła walkę z oszustwami podatkowymi i transferowaniem środków do rajów podatkowych.

Transparency International nazwała te praktyki _ korupcją na wielką skalę _, której nie można wykorzenić bez pomocy światowego systemu finansowego.

Szczyt G8 wzbudza kontrowersje. Protesty w Belfaście

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/szczyt-g8-wzbudza-kotrowersje-protesty-w-belfascie-g557978.html) Jednak krwawy konflikt w Syrii może stać się jednym z najważniejszych tematów szczytu G8, przypadającego w czasie, gdy część krajów tej grupy chce uzbroić syryjskich powstańców, przeciwna jest temu Rosja, a wojska wierne prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi odniosły ważne sukcesy w ofensywie przeciw powstańcom.

Moskwa jest jednym z najważniejszych sojuszników Damaszku.

Stany Zjednoczone usiłują wraz z Rosją i ONZ doprowadzić do zorganizowania konferencji pokojowej, nazwanej Genewą 2, której celem byłoby znalezienie politycznego rozwiązania syryjskiego konfliktu. Jednak przygotowanie konferencji może się okazać trudniejsze niż przewidywano - ostrzegł przed szczytem G8 szef brytyjskiej dyplomacji William Hague, przypominając o ostatnich zwycięstwach syryjskich wojsk reżimowych.

Brytyjski premier ma też zamiar nakłonić uczestników szczytu do podjęcia wspólnej decyzji o niewypłacaniu okupów za osoby porwane. - _ Odetnie to jedno z głównych źródeł finansowania organizacji terrorystycznych i ograniczy ich motywację do porywania naszych obywateli _ - wyjaśnił Cameron.

Prezydent Francji Francois Hollande przypomniał przed spotkaniem w północnoirlandzkim hrabstwie Fermanagh, że priorytetem państw G8 powinno być nadal pobudzenie wzrostu gospodarczego.

Bardzo oczekiwaną osobą na szczycie będzie premier Japonii Shinzo Abe, który wzbudził już ciekawość uczestników G8, zapowiadając wystąpienie na temat swojej polityki gospodarczej, która od jego nazwiska została nazwana _ Abenomics _ - pisze AFP. Zapewne przedmiotem debaty będzie też nowa polityka walutowa banku centralnego Japonii, która ma na celu osiągnięcie stopy inflacji w wys. 2 proc. poprzez zwiększenie podaży pieniądza w obiegu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomoc od USA? To za mało i za późno Wojsko Asada używa armat, czołgów, rakiet i samolotów. Czym są więc dozbrajanie rebeliantów bronią małokalibrową i amunicją?
Rosja ostrzega USA przed atakiem na Syrię O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.
USA ustanowią strefę zakazu lotów nad Syrią? Dotychczas rząd USA odmawiał dozbrojenia rebeliantów w Syrii, godząc się jedynie na dostarczanie im nieofensywnych elementów wyposażenia wojskowego.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)