Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczyt noblistów w Warszawie. "Tarcza antyrakietowa to zły pomysł"

0
Podziel się

- Rosja nie chce ratyfikować traktatu ograniczającego zbrojenia nuklearne, bo obawia się planów instalacji tarczy antyrakietowej przez USA - mówi Jayantha Dhanapala.

Szczyt noblistów w Warszawie. "Tarcza antyrakietowa to zły pomysł"
(PAP/Jacek Turczyk)
bDXWABNN

_ - Rosja nie chce ratyfikować traktatu ograniczającego zbrojenia nuklearne, bo obawia się planów instalacji tarczy antyrakietowej przez USA. Amerykanie powinni tego zaniechać i rozmawiać z Rosją _ - mówił na Szczycie Noblistów w Warszawie Jayantha Dhanapala.

Dhanapala, który wziął udział w sesji _ Solidarni dla pokoju i bezpieczeństwa _, jest przewodniczącym Konferencji Pugwash ws. Nauki i Problemów Światowych. Jest to ruch uczonych na rzecz rozbrojenia atomowego i pokoju. Zastąpił podczas sesji byłego przywódcę ZSRR, noblistę Michaiła Gorbaczowa, który w ostatniej chwili odwołał swoją wizytę w Warszawie i udział w szczycie.

Przypomniał, że prezydentowi USA Barackowi Obamie udało się wynegocjować z prezydentem Rosji Władimirem Putinem dwustronny traktat ograniczający strategiczne zbrojenia nuklearne. _ - Jednakże ratyfikacja została opóźniona z uwagi na obawy Rosji przed tarczą antyrakietową i ochroną antybalistyczną Stanów Zjednoczonych. Obawy mają także Chiny. To system, który ma zabezpieczyć tylko jeden region _ - mówił.

bDXWABNP

Jak zatem stwierdził, _ Amerykanie powinni zaniechać systemu tarczy antyrakietowej i rozmawiać z Rosją w celu redukcji broni nuklearnej . - 1,7 mld dol. zostało wydane na rozwijanie broni jądrowej. To są astronomiczne sumy. Tymczasem Bank Światowy szacuje, że 1,2 mld ludzi na świecie żyje na granicy ubóstwa. Świat powinien na tym się skupić _ - przekonywał Dhanapala.

Dowodził, że broń jądrowa pomimo zakończenia zimnej wojny nadal stanowi zagrożenie dla świata. Według niego głowice nuklearne wciąż są rozmieszczone w pięciu krajach europejskich. _ - Większość głowic nuklearnych jest w posiadaniu Rosji i Stanów Zjednoczonych. To przede wszystkim te kraje powinny skupić się na zniszczeniu lub zmniejszeniu głowic _ - mówił Dhanapala.

Działacz wyjaśnił, że dla jego organizacji kluczowy jest manifest opublikowany przez Alberta Einsteina i Bertranda Russella w 1955 r. W dokumencie naukowcy ostrzegli przed konsekwencjami, jakie może wywołać zimnowojenny wyścig zbrojeń, a w szczególności rozwijanie badań nad bronią jądrową.

Czytaj więcej w Money.pl

bDXWABNV
bDXWABOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)