Notowania

szczyt unii europejskiej
29.06.2012 19:25

Szczyt UE korzystny dla Polski? Sprawdź, co uważa Donald Tusk

Polski premier ocenił ustalenia w sprawie banków. Złożył także ważną deklarację.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

Premier Donald Tusk ocenił, że uzgodniony na szczycie UE wspólny nadzór bankowy dotyczy głównie strefy euro, a Polska na razie będzie się przyglądała jego powstawaniu, zaś jeśli uzna jakieś rozwiązania za niekorzystne dla jej interesów - zablokuje je.

- _ Co do unii bankowej, chyba dzisiaj nie ma wątpliwości, że powinna ona stać się bardzo ważnym przedsięwzięciem, na razie dla strefy euro _ - powiedział na konferencji po dwudniowym szczycie UE w Brukseli premier Donald Tusk. Dodał, że państwa spoza euro będą bacznie przysłuchiwać się propozycjom dotyczącym unii bankowej._ _

_ - Będziemy mieli taki bezpiecznik, że decyzje dotyczące unii bankowej w związku z odniesieniami traktatowymi będą wymagały jednomyślności całej Rady Europejskiej (przywódców krajów UE), a więc będziemy mieli nie tylko czas na poważną refleksję, jeśli chodzi o uczestnictwo Polski, ale w sytuacji, gdybyśmy uznali rozwiązania za niekorzystne z punktu widzenia naszych interesów, to tak jak każdy kraj będziemy mieli możliwość ich blokowania _ - wyjaśnił Tusk.

Zaznaczył jednocześnie, że jeśli wspólny nadzór nad bankami będzie _ dobrze skonstruowany _, może wzmacniać bezpieczeństwo także polskiego sektora bankowego. Z drugiej strony wskazał na zagrożenie, jakim byłby odpływ depozytów z banków-córek (stanowią one 70 proc. sektora bankowego w Polsce) do ich spółek-matek ulokowanych za granicą.

_ - Polsce zależy na tym, by działania takiego europejskiego nadzoru w efekcie gwarantowały bezpieczeństwo depozytów. Ważne jest także, by relacje między państwami goszczącymi banki a spółkami-matkami pozwalały co najmniej utrzymać taki poziom bezpieczeństwa, jaki udało się nam zbudować w Polsce _ - mówił premier.

Także minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział, że jednym z kluczowych elementów oceny unii bankowej przez Polskę będzie to, by nadzór bankowy, jeżeli będzie ograniczony do krajów strefy euro, _ nie mógł decydować o tym, co dzieje się w jakiejś znaczącej części naszego systemu bankowego _.

Przekonywał, że jeśli skutkiem stworzenia europejskiego nadzoru będzie wzmocnienie systemu bankowego i finansowego eurostrefy, to będzie to korzystne też dla Polski. Wskazywał, że współpraca _ z jednym europejskim nadzorcą _ jest łatwiejsza; większa jest też szansa, że taki nadzorca nie będzie odnosił się _ ze szczególną troską _ do interesów narodowych i _ potrzeb banków-matek _.

Minister ds. europejskich Piotr Serafin wyjaśnił, że podstawą ustanowienia europejskiego nadzoru bankowego będzie propozycja Komisji Europejskiej _ umocowana w traktatach _ unijnych. W konkluzjach szczytu wskazano artykuł, _ który przewiduje dla rozstrzygnięć w tej sprawie jednomyślność wszystkich państw członkowskich, nie tylko państw strefy euro _ - podkreślił.

Za największe osiągnięcie czwartkowo-piątkowego szczytu UE uznaje się zapowiedź utworzenia w trybie pilnym europejskiego nadzoru bankowego. Propozycję jeszcze w tym roku ma przygotować Komisja Europejska.

Wspólny nadzór to pierwszy krok do unii bankowej, na którym bardzo zależało Niemcom. Z deklaracji wynika, że tę funkcję najpewniej będzie pełnić Europejski Bank Centralny. Banki strefy euro (na początek Hiszpanii) będą mogły być bezpośrednio dokapitalizowywane z funduszu ratunkowych eurolandu dopiero, gdy powstanie niezależny nadzór europejski.

Czytaj więcej w Money.pl
Kaczyński ostrzega przed podatkiem, a Tusk... Premier zaprzecza, by trwały prace nad podatkiem od wartości nieruchomości.
300 miliardów trafi do Polski dzięki Tuskowi? _ Przywódcy unijni przestali mówić tylko o oszczędnościach, a zaczęli myśleć nad większymi inwestycjami. _
Unijny komisarz widzi nas w roli spinacza Polska powinna rozważyć udział w unii bankowej i dalej pełnić rolę spinacza między eurolandem a innymi krajami UE - twierdzi komisarz Janusz Lewandowski.
Tagi: szczyt unii europejskiej, szczyt ue, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz