Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt UE. Stany Zjednoczone zadowolone, ale...

0
Podziel się:

Europejski kryzys stanowi zagrożenie dla budzącej się pomału z letargu amerykańskiej gospodarki, a tym samym ambicji prezydenta Baracka Obamy na reelekcję.

Szczyt UE. Stany Zjednoczone zadowolone, ale...
(Polaris/East News)

Biały Dom przyjął z ostrożnym zadowoleniem wyniki szczytu przywódców UE, dającego nadzieję na złagodzenie kryzysu, ale podkreślił, że Europa będzie potrzebować dalszych kroków, aby rozwiązać swoje problemy.

- _ Z zadowoleniem przyjmujemy sygnały, że przywódcy strefy euro poczynili postęp w zmaganiach z tymi wyzwaniami. Zdajemy sobie też sprawę, że te problemy nie zostaną rozwiązane z dnia na dzień i należy jeszcze opracować szczegóły _ - powiedział rzecznik Białego Domu Jay Carney.

Europejski kryzys stanowi zagrożenie dla budzącej się pomału z letargu amerykańskiej gospodarki, a tym samym ambicji prezydenta Baracka Obamy na reelekcję w listopadowych wyborach.

- _ To pozytywne, że przywódcy (UE) szukają sposobów natychmiastowego zredukowania presji rynków i podejmują długoterminowe reformy i plany integracji w celu promowania wzrostu i odpowiedzialnej polityki fiskalnej _ - powiedział Carney.

Zastrzegł, że część obserwatorów na rynkach finansowych jest świadomych, że w czasie trwającego od dwóch lat kryzysu pewne działania nie przyniosły oczekiwanych skutków. _ - Jestem pewien, że w przyszłości podjętych zostanie jeszcze wiele kroków _ - zaznaczył rzecznik Białego Domu.

Na czwartkowo-piątkowym szczycie UE zapowiedziano utworzenie europejskiego nadzoru bankowego; w jego wprowadzeniu dużą rolę ma odgrywać Europejski Bank Centralny (EBC). Pod naciskiem Włoch i Hiszpanii już pierwszy dzień szczytu został zdominowany potrzebą pilnej stabilizacji strefy euro.

Oba kraje wywalczyły możliwość bezpośredniego dokapitalizowania swoich banków z funduszy ratunkowych EFSF i EMS, bez obciążającego budżety pośrednictwa rządów. Niemcom jednak udało się obwarować decyzję o tej pomocy warunkami; jednym z nich było właśnie powołanie europejskiego nadzoru bankowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt UE korzystny dla Polski? Sprawdź, co uważa Donald Tusk Polski premier ocenił ustalenia w sprawie banków. Złożył także ważną deklarację.
W USA szaleją pożary. Obama interweniuje Żywioł dotychczas zmusił tysiące ludzi do opuszczenia domów i zniszczył setki budynków.
UE zadecydowała o losie tych państw Przywódcy krajów strefy euro podjęli decyzję o pomocy finansowej dla Hiszpanii i Włoch.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)