Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczyt USA-Unia Europejska. Obama chce energicznej walki z kryzysem eurolandu

0
Podziel się:

Kryzys zadłużenia w strefie euro w Europie i sytuacja gospodarcza na świecie są głównymi tematami spotkania przywódców USA i Unii Europejskiej.

Szczyt USA-Unia Europejska. Obama chce energicznej walki z kryzysem eurolandu
(PAP/EPA)

Kryzys zadłużenia w strefie euro w Europie i sytuacja gospodarcza na świecie są głównymi tematami spotkania przywódców USA i Unii Europejskiej.

Prezydent Barack Obama spotyka się dziś w Waszyngtonie z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem i szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Przed szczytem media amerykańskie zapowiadały, że Obama ponowi naciski na _ bardziej energiczne posunięcia _ w Unii na rzecz wyjścia z kryzysu w strefie euro. Administracja USA zalecała, by nie walczyć z kryzysem przez nadmierne - w jej ocenie - cięcia wydatków rządowych, gdyż prowadzi to do zahamowania wzrostu. USA nie oferują jednak pomocy w postaci dodatkowego zasilenia europejskiego funduszu stabilizacji EFSF.

Według najnowszego raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), gospodarka 17 krajów strefy euro wchodzi w recesję. W ostatnim kwartale bieżącego roku przewiduje się tam spadek PKB o 1 proc. w skali rocznej i o kolejne 0,4 proc. w pierwszym kwartale roku 2012. OECD ostrzegła, że kryzys zadłużeniowy w strefie euro stwarza obecnie _ największe ryzyko dla światowej gospodarki _.

Niemcy i Francja rozpoczęły tymczasem negocjowanie nowego porozumienia, na podstawie którego kraje strefy euro musiałby prowadzić wspólną politykę budżetową. Ma to zapobiegać w przyszłości kryzysom zadłużenia, takim jak w Grecji.

Wiadomość ta spowodowała zwyżkę na giełdach papierów wartościowych w Europie i w USA. Na Wall Street wskaźnik Dow Jones wzrósł rano o około 300 punktów.

Dziś także sekretarz stanu Hillary Clinton spotyka się z przebywającą w Waszyngtonie szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton. Tematem ich rozmów będzie polityka USA i UE wobec Iranu, sytuacja w krajach arabskich i konflikt izraelsko-palestyński. W komunikacie zapowiadającym szczyt transatlantycki informowano też, że obie strony mają rozmawiać o _ wschodnim sąsiedztwie UE _.

O polityce gospodarczej Baracka Obamy czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t180021.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;napisal;artykul;apeluje;o;globalna;wspolprace,107,0,953963.html) Obama chce budowy "zapory ogniowej" -_ Zwalniają gospodarki wschodzące, słabnie globalny popyt _ - wskazuje prezydent USA.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t154741.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;nie;boi;sie;powrotu;recesji,84,0,893012.html) Obama nie boi się, że recesja wróci Przyznaje jednak, że wzrost ekonomiczny USA nie przynosi wystarczającej liczby nowych miejsc pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t110653.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;amerykanska;gospodarka;wyjdzie;sie;z;kryzysu,227,0,887267.html) "Amerykańska gospodarka wyjdzie z kryzysu" Prezydent USA z zadowoleniem przyjął lepsze niż oczekiwano dane z rynku pracy.
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)