Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt w Brukseli wokół katastrofy na Lampedusie

0
Podziel się:

Przywódcy państw wspólnoty potwierdzą wolę podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą na szczycie w Wilnie. Jednak obrady zdominuje inny temat.

Angela Merkel, Herman Van Rompuy </br>i Jose Manuel Barroso na unijnym szczycie
Angela Merkel, Herman Van Rompuy </br>i Jose Manuel Barroso na unijnym szczycie (PAP/EPA)

Problem nielegalnej imigracji ma zdominować drugi dzień szczytu UE, który rozpoczął się w Brukseli. Unijni przywódcy będą też rozmawiać o przygotowaniach do szczytu Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada w Wilnie.

Tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad Rady Europejskiej premier Donald Tusk spotkał się m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. W rozmowach na temat ograniczania biurokracji w UE i zmniejszania obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw uczestniczyli też premierzy Włoch, Estonii, Szwecji, Holandii i Finlandii.

Obrady szczytu unijnego zdominuje jednak temat imigracji, wprowadzony do programu po niedawnej tragedii u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusy, gdzie zatonął statek z kilkuset nielegalnymi imigrantami z Afryki Północnej. Włoski premier Enrico Letta, wspierany przez szefów rządów krajów południowej części UE, zażąda od pozostałych członków _ 28 _ większej solidarności i dodatkowych środków na ochronę granic morskich oraz opiekę nad imigrantami.

Według źródeł dyplomatycznych UE chce jednak poprawić działanie _ istniejących instrumentów _ ochrony granic, zamiast tworzyć nowe. Nie należy się również spodziewać zgody na jakiekolwiek zmiany w polityce imigracyjnej UE, w tym w rozporządzeniu Dublin II, stanowiącym, że to państwo członkowskie, gdzie nielegalny imigrant przekroczył granicę UE, jest odpowiedzialne za rozpatrzenie jego wniosku o azyl.

W drugim dniu obrad przywódcy państw UE potwierdzą wolę podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą na szczycie w Wilnie. Ponownie podkreślą przy tym konieczność spełnienia przez Kijów wszystkich postawionych przez Unię warunków, w tym rozwiązania sprawy byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, odbywającej karę więzienia. Jest to najpoważniejsza przeszkoda dla podpisania umowy.

W ocenie UE opozycyjna polityk jest symbolem wybiórczego stosowania prawa przez władze w Kijowie wobec przeciwników politycznych i powinna zostać uwolniona przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej. Liderzy potwierdzą też swą gotowość do parafowania umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią i Gruzją na szczycie w Wilnie, jeśli kraje te spełnią postawione przez UE warunki, oraz zamiar podpisania tych umów do jesieni 2014 roku.

Pierwszy dzień obrad szczytu UE przesłoniły w czwartek doniesienia, że niemiecka kanclerz Angela Merkel była celem inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Na konferencji prasowej w nocy z czwartku na piątek szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że te informacje wywołały _ głębokie zaniepokojenie _ Europejczyków.

Przywódcy poparli pomysł Francji i Niemiec, które chcą rozmawiać z USA, aby do końca roku wyjaśnić zasady działania służb wywiadowczych. Inicjatywę tę poparli przywódcy pozostałych państw UE. Pomimo skandalu związanego z inwigilacją osłabiono na szczycie UE zapisy dotyczące planów reformy przepisów o ochronie danych osobowych, które mają objąć także firmy spoza Europy. Stało się tak na skutek oporu Brytyjczyków. W pierwotnym projekcie wniosków mowa była o przyjęciu reformy w przyszłym roku, zaś w ostatecznej wersji mowa jest o początku 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)