Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef Gazpromu mówi o dominacji w Europie

0
Podziel się:

Udział rosyjskiego koncernu na europejskim rynku wzrósł już do 30 procent.

Szef Gazpromu mówi o dominacji w Europie
(Gazprom/Materiały prasowe)

Europa w najbliższych latach coraz bardziej uzależni się od rosyjskiego gazu - twierdzi wiceszef Gazpromu.

Aleksander Miedwiediew wyraził taką opinię na corocznym spotkaniu z inwestorami w Londynie.Miedwiediew podkreślił, że Gazprom zwiększył swój udział na europejskich rynkach ponieważ produkcja w takich europejskich krajach jak Wielka Brytania czy Norwegia spadła.

_ - Nie widać oznak, aby sytuacja w Europie miała się zmienić _ - mówił wiceszef Gazpromu. Według podanych przez niego danych, w ubiegłym roku udział Gazpromu na europejskim rynku wzrósł do 30 procent z 25,6 procent w 2012 roku.

Koncern zapewnił, że tranzyt gazu do Europy przez Ukrainę przebiega bez zakłóceń.

Ukraińcy zablokują tranzyt gazu?

Ukraina nie może już liczyć na tańszy gaz z Rosji. Poinformował o tym premier Arsenij Jaceniuk. Szef ukraińskiego rządu poinformował, że w II kwartale Kijów nie będzie miał już zniżki na gaz, jaką otrzymał w zamian za rezygnację ze zbliżenia z Unią Europejską były prezydent Wiktor Janukowycz w połowie grudnia.

Cena tysiąca metrów sześciennych została obniżona wtedy o jedną trzecią - z 400 do 269 dolarów. Kijów zapowiadał jednocześnie, że zrezygnuje z importu tańszego paliwa między innymi z Niemiec przez Polskę.

Arsenij Jaceniuk w trakcie spotkania z przedsiębiorcami zrzeszonymi w Europejskim Stowarzyszeniu Biznesu nie wykluczył, że Rosja może teraz w ogóle wstrzymać dostawy błękitnego paliwa na Ukrainę.

Zagroził jednak, że wtedy Kijów może wstrzymać tranzyt gazu na Zachód. Jednocześnie ukraiński premier zastrzegł, że Moskwa nie może traktować paliwa jako broni.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)