Notowania

strauss-kahn
17.05.2011 07:16

Szef MFW w "nowojorskim Alcatraz". Grozi mu 25 lat

Dominique Strauss-Kahn trafił do Rikers Island, najsłynniejszego więzienia w Nowym Jorku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Dominique Strauss-Kahn trafił do Rikers Island, najsłynniejszego więzienia w Nowym Jorku i pozostanie tam przynajmniej do następnego przesłuchania w sądzie 20 maja - podał TVN24. Tak postanowiła tamtejsza sędzia, nie zgadzając się na zwolnienie za kaucją.

aktualizacja: 8:05

Szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego doprowadzono wczoraj do sądu na Manhattanie na formalne postawienie w stan oskarżenia. Zarzuca mu się kilka przestępstw, m.in. próbę gwałtu, napaść seksualną, nielegalny akt seksualny i zniewolenie ofiary. Grozi mu łącznie do 25 lat więzienia.

Zobacz jak doprowadzono Dominique'a Strauss-Kahna do sądu

Jego wnioskowali o zwolnienie za kaucją wysokości miliona dolarów. Prokuratura wskazywała na obawy, że w razie zwolnienia z aresztu Strauss-Kahn mógłby uciec do ojczystej Francji. Ujawniła też, że prowadzi śledztwo w związku z podejrzeniem, że Strauss-Kahn mógł dopuścić się podobnego zachowania w przeszłości. Nie podano szczegółów.

Twierdzi, że jadł lunch z córką

Strauss-Kahn nie przyznaje się do winy. Jego główny adwokat Benjamin Brafman powiedział, że szef MFW nie zrobił nic złego. Obrońcy Straussa-Kahna powiedzieli w radiu RMC, że w czasie domniemanego incydentu z pokojówką w ogóle nie było go w pokoju - jadł wtedy lunch ze swoją córką, studentką Uniwersytetu Columbia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/205/t139469.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kto;skorzysta;na;skandalu;z;szefem;mfw,180,0,830132.html) Kto skorzysta na skandalu z szefem MFW?
Według nich, bezpośrednio po lunchu szef MFW pojechał na lotnisko, gdzie zauważył, że zostawił w hotelu telefon komórkowy. Zadzwonił wtedy do hotelu, pytając, czy komórki nie znaleziono. Dzięki temu telefonowi policja - zaalarmowana w międzyczasie przez pokojówkę - mogła ustalić, że znajduje się on na lotnisku Kennedy'ego. Strauss-Kahn siedział już w samolocie Air France do Paryża, kiedy go zatrzymano.

Pokojówka została odwieziona do szpitala z niewielkimi obrażeniami po domniemanej napaści. Zidentyfikowała potem Straussa-Kahna jako tego, który dopuścił się napaści.

MFW na razie czeka

Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego nie podjęła na razie żadnych decyzji w sprawie szefa MFW Dominique Straussa-Kahna. Rzeczniczka MFW Caroline Atkinson poinformowała dziennikarzy, że członkowie Rady zostali zapoznani z danymi dotyczącymi zatrzymania i oskarżenia wobec Straussa-Kahna. - _ Zespół MFW i jego Rada Wykonawcza będą monitorować rozwój wypadków w tej sprawie. Rada nie podjęła żadnych działań, otrzymała jedynie informacje _ - oświadczyła. Obowiązki dyrektora zarządzającego MFW przejął już wcześniej John Lipsky.

Będą komplikacje

[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t37175.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarzuty;dla;strauss-kahna;bez;znaczenia,82,0,829778.html) "Zarzuty dla Strauss-Kahna bez znaczenia"
Skandal wywołany aresztowaniem Dominique'a Strauss-Kahna źle wpłynie na francuską scenę polityczną i znacznie utrudni rozwiązanie problemów zadłużonych państw strefy euro - pisze w wydaniu internetowym tygodnik _ The Economist _.

Nawet przed szokiem, jaki wywołało aresztowanie Dominique'a Strauss-Kahna, zwanego we Francji - od inicjałów - DSK, francuska kampania prezydencka zapowiadała się jako _ wredne ćwiczenia _ z najniższych chwytów politycznych - pisze wpływowy brytyjski tygodnik. Szefa MFW atakowano za luksusowy styl życia, zaś jego zdjęcie na tle porsche, które jak się okazało, jest samochodem jego doradcy, wywołało szczególnie ostrą falę krytyki pod adresem popularnego polityka.

Dopiero jednak oskarżenia o napastowanie seksualne, nawet jeśli okażą się bezpodstawne, mogą położyć kres karierze DSK, a z pewnością cały ten skandal uniemożliwi mu start w prawyborach partii socjalistycznej, której był jak dotąd najmocniejszym potencjalnym kandydatem we francuskich wyborach prezydenckich w 2012 roku. _ Economist _ nawiązuje w ten sposób do spekulacji wielu ekspertów, którzy nie wierzą w zarzuty postawione DSK.

Zdaniem gazety wszystko to źle to wróży scenie politycznej, ponieważ Francji potrzebny był dobry, kompetentny w kwestiach ekonomicznych kandydat, który stanowiłby poważne wyzwanie dla obecnego prezydenta Nicolas Sarkozy'ego.

Aresztowanie DSK to również spory problem dla strefy euro, której potrzebny jest teraz polityczny i ekonomiczny _ zawodnik wagi ciężkiej _, by rozwiązać kryzys wywołany nie rokującym szybkiej spłaty zadłużeniem Grecji. Europa potrzebuje szybkich rozwiązań problemów finansowych, a DSK był znakomitym posłańcem MFW do krajów, których długi stały się zarzewiem kłopotów strefy euro.

Francuzi wskazują jego następczynię

[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/strauss-kahn;chce;zostac;prezydentem;francji,231,0,775399.html) Strauss-Kahn chce zostać prezydentem Francji?
Tymczasem według sondażu, którego wyniki opublikował _ Le Parisien _, gdyby dotychczasowy faworyt socjalistów, Dominique Strauss-Kahn nie mógł startować we francuskich prawyborach, kandydatką socjalistów w wyborach prezydenckich w 2012 zostałaby Segolene Royal.

Zyskuje ona 49 proc. głosów zwolenników socjalistów i 37 proc. sympatyków lewicy. Royal, była szefowa socjalistów, przegrała w ostatnich wyborach prezydenckich z Nicolas Sarkozym. Drugie miejsce w sondażu zajęła Martine Aubry, a trzecie Arnaud Montebourg.

Francuskie media podkreślają, że teraz jego przyszłość w polityce stoi pod znakiem zapytania. W komentarzach prasowych podkreśla się, że skandal wokół szefa MFW daje prezydentowi Nicolasowi Sarkozy'emu niespodziewana szansę na reelekcję.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/184/t139448.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zlamana;kariera;szefa;mfw;zamiast;prezydentury;20;lat;wiezienia,144,0,829840.html) Złamana kariera szefa MFW. Zamiast prezydentury 20 lat więzienia? Strauss-Kahn zapewnia, że jest niewinny. Już wcześniej jednak krążyły po Paryżu anegdoty o jego słabości do kobiet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/123/t83067.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/cannes;zatrzymanie;strauss-kahna;znakomitym;tematem;na;film,106,0,829802.html) Cannes: "Zatrzymanie Strauss-Kahna znakomitym tematem na film" Szef MFW z zarzutem próby gwałtu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t92404.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;mfw;w;areszcie;z;zarzutem;proby;gwaltu;wiezil;pokojowke,32,0,829728.html) Szef MFW w areszcie z zarzutem próby gwałtu. Więził pokojówkę? Dominique Strauss-Kahn usłyszał zarzuty próby gwałtu pokojówki, przemocy seksualnej wobec niej oraz bezprawnego przetrzymywania.
Tagi: strauss-kahn, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz