Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef MON: Chcemy współpracy z Japonią

0
Podziel się:

Minister obrony Tomasz Siemoniak udaje się dziś do Japonii.

Szef MON Tomasz Siemoniak
Szef MON Tomasz Siemoniak (Bartosz KRUPA/East News)

Minister obrony Tomasz Siemoniak udaje się w środę do Japonii, gdzie ma rozmawiać o dwustronnej współpracy, m.in. o wykorzystaniu japońskich doświadczeń w obronie powietrznej, w tym przeciwrakietowej.

Jak powiedział szef MON, wizyta jest realizacją ustaleń premierów Japonii i Polski, którzy spotkali się w Singapurze w listopadzie ubiegłego roku. - _ Ustalono, że dojdzie do takiej wizyty, ponieważ jest obustronna intencja nawiązania bliższej współpracy obronnej _ - dodał Siemoniak.

_ Japonia jest dla nas bardzo dobrym partnerem w Azji - jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, jest państwem demokratycznym, drugą potęga gospodarczą świata; widzimy w tej współpracy bardzo duży potencjał _ - powiedział minister.

- _ Bardzo interesują nas kwestie związane z obroną przeciwrakietową. Japonia ze względu na swoje położenie należy do liderów, jeśli chodzi o rozwiązania w tym zakresie. Jesienią spodziewamy się wizyty okrętu japońskiej marynarki, po obydwu stronach widać chęć nawiązania bliższych relacji _ - dodał.

W składzie polskiej delegacji będzie szef Sztabu Generalnego WP. _ Chcemy podjąć współpracę na poziomie politycznym, ale i dać mocny impuls do współpracy wojskowej _ - zaznaczył Siemoniak.

W ubiegłym tygodniu szef MON spotkał się z ambasadorem Japonii Makoto Yamanaką, z którym rozmawiał o planowanej wizycie jako impulsie do współpracy sił morskich i powietrznych oraz o możliwej współpracy wobec takich zagrożeń jak ataki cybernetyczne.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister ogłosił zmiany w armii i wielkie zakupy Żołnierze będą mieli wpływ na jakość uzbrojenia. _ Nie chcę łagodzić przepisów antykorupcyjnych _ - zastrzega szef MON.
Francuzi zbudują u nas tarczę antyrakietową? Warszawa to druga - po Berlinie - stolica europejska, którą odwiedził francuski minister.
Polska wyda prawie miliard na nowe samoloty Pięć nowych samolotów transportowych CASA C-295M wraz z pakietem logistycznym za 876 mln zł kupi w tym i w przyszłym roku polskie wojsko.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)