Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szef MON rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy

0
Podziel się

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, Teniuch dziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej.

Szef MON rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy
(Bartosz KRUPA/East News)
bEgSFSFx

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał telefonicznie dzisiaj po południu z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem. Siemoniak zapewnił o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu.

_ - Ustaliliśmy, że szybko spotkają się nasi przedstawiciele ws. konkretnej współpracy. Trzeba przejrzeć dotychczasowe plany, ale przede wszystkim skupić się na bieżących problemach _ - powiedział Siemoniak. Dodał, że rozmowa dotyczyła także misji OBWE, w której bierze udział dwóch polskich oficerów.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy Siemoniaka, ale została uzgodniona przez niego z wiceministrem obrony tydzień temu w Brukseli.

bEgSFSFz

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, Teniuch dziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej. Ukraiński minister poinformował także o aktualnej sytuacji w swoim kraju, szczególnie uwzględniając wydarzenia na Półwyspie Krymskim.

_ - Minister Siemoniak zapewnił ministra obrony Ukrainy o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu. Ministrowie wyrazili także wolę kontynuacji polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej _ - dodał Sońta.

W kryzysie ukraińskim w piątek nie zaostrzyła się sytuacja na Krymie, ale zarazem brakło sygnałów o postępach w działaniach dyplomatycznych. Wbrew obawom strony ukraińskiej nie doszło w nocy z czwartku na piątek do ataków sił rosyjskich na bazy wojsk ukraińskich. Jednak na półwysep w piątek znów nie zdołali wjechać wojskowi obserwatorzy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), wśród nich dwóch Polaków. Zbrojni ludzie na punktach kontrolnych nie wpuścili misji twierdząc, że nie ma ona zezwolenia krymskich władz.

_ - Dla mnie jest to wyraźny sygnał, że tak zwane władze Krymu nie chcą, żeby społeczność międzynarodowa zbadała sytuację. Wydaje mi się, że prawdziwa przyczyna niewpuszczenia obserwatorów jest taka, że fachowa misja wojskowa z łatwością by stwierdziła, co jest prawdą, a co nie jest, kto jest wojskiem, a kto jest przebranym wojskiem. Rzeczy, które są przedmiotem spekulacji, byłyby starannie zweryfikowane _ - mówił Siemoniak wcześniej o niewpuszczeniu obserwatorów OBWE.

bEgSFSFF
Czytaj więcej w Money.pl
Francja krytykuje "pseudoparlament" Krymu Reakcja Zachodu na kryzys na Ukrainie będzie stopniowana, w zależności od rozwoju sytuacji. Tak twierdzi prezydent Francji.
MFW pod wrażeniem determinacji Ukraińców Misja ekspertów MFW jest na Ukrainie od wtorku i pozostanie tam do 14 marca, by ocenić stan tamtejszej gospodarki i określić podstawowe parametry programu pomocy finansowej, jakiej Fundusz ma udzielić Kijowowi.
"Nie mam urazy do Kaczyńskiego". Palikot zmienia twarz - _ Prawdziwy patriota buduje, a nie umiera dla ojczyzny _ - mówi Money.pl lider Twojego Ruchu, namawiając do przyjęcia euro.
Tusk o pilnym podpisaniu umowy Ukraina-UE Premier Donald Tusk zaproponował dzisiaj na Twitterze pilne podpisanie umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.
bEgSFSGa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)