Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef NATO krytykuje militaryzację obwodu kaliningradzkiego

0
Podziel się:

Anders Fogh Rasmussen uważa, że Rosjanie zbroją się przed sztucznym wrogiem, który nie istnieje.

Szef NATO krytykuje militaryzację obwodu kaliningradzkiego
(PAP/EPA)

Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen skrytykował rosyjskie plany militarnego wzmocnienia obwodu kaliningradzkiego._ _

_ - Oświadczenia Rosji wzbudzają niepokój w państwach sojuszniczych NATO _ - powiedział na konferencji prasowej Rasmussen. Wyraził opinię, że wydawanie przez Rosję pieniędzy na dodatkową militaryzację obwodu kaliningradzkiego jest trwonieniem środków finansowych, gdyż _ broń jest kierowana na sztucznego wroga, który nie istnieje _.

Szef NATO zaapelował do Rosji, by ta zaakceptowała nowe realia. _ - Nie jesteśmy wrogami. Powinniśmy być partnerami _ - powiedział Rasmussen po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

Rosja zapowiada, że w przypadku rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej, w obwodzie kaliningradzkim pojawi się system rakietowy czwartej generacji. Chodzi o system typu ziemia-powietrze S-400 Triumf, który ma wzmocnić obronę powietrzną tamtejszych obiektów wojskowych i państwowych.

Moskwa nie wyklucza też ulokowania w obwodzie kaliningradzkim ofensywnych pocisków rakietowych Iskander. Rasmussen rozmawiał w Wilnie również z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem. Po tej rozmowie podkreślał na spotkaniu z dziennikarzami, że realizacja właściwej polityki fiskalnej jest częścią składową bezpieczeństwa państwa.

_ - Bezpieczeństwo i gospodarka są powiązane. Odpowiedzialna polityka fiskalna jest również odpowiedzialną polityką bezpieczeństwa. Państwa, które mają duży deficyt i rosnące zadłużenie stają się mniej bezpieczne _ - powiedział Rasmussen.

Wyrażając zrozumienie dla polityki oszczędzania w czasie kryzysu, sekretarz generalny NATO akcentował jednak znaczenie takich inwestycji w obronność, żeby państwa mogły realizować swe zobowiązania wobec Sojuszu. Litwa niejednokrotnie była krytykowana za to, że na obronność przeznacza niespełna 1 procent PKB, chociaż członkowie NATO powinni na to przeznaczać co najmniej 2 procent PKB.

Czytaj więcej o konflikcie Rosji z NATO
Rosja odpowiada NATO. Tam będą rakiety Znana jest już wojskowa odpowiedź Rosji na rozbudowę przez USA i kraje NATO elementów europejskiej tarczy antyrakietowej.
Ławrow znów obcesowy. Nie ma sił do NATO _ Relacje Rosji z NATO układają się dobrze, z wyjątkiem kwestii tarczy, w której, niestety, zmierzamy donikąd _ - powiedział Ławrow.
Rosja nieufna. "Musimy bronić swoich ludzi" Rogozin: Dążymy do tego, by sprawa obrony przeciwrakietowej stała się przedmiotem otwartej dyskusji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)