Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef NBP ujawnia, co czeka nas w przyszłym roku

0
Podziel się:

Recesja? Marek Belka uważa, że nasza gospodarka i złoty....

Szef NBP ujawnia, co czeka nas w przyszłym roku
(Bartosz KRUPA/East News)

W Polsce recesji nie będzie - powiedział podczas wystąpienia na Giełdzie Papierów Wartościowych Marek Belka, prezes NBP. Jego zdaniem, dzięki inwestycjom, **PKB wzrośnie o nawet o ponad 3 proc., a zmienny kurs złotego to _ przejściowy ból głowy _.

Ministerstwo Finansów na przyszły rok przygotuje trzy warianty budżetu, zakładające odpowiednio wzrost PKB: o 3,2 proc., 2,5 proc. i spadek PKB o 1 proc.

Według pierwotnej wersji budżetu Ministerstwo Finansów zakładało wzrost na poziomie 4 proc.

PKB Polski w minionych pięciu latach

PKB wzrośnie o 3-3,1 proc., a motorem wzrostu powinny być nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw, przy słabnącym imporcie, większym wkładzie eksportu i słabszym popycie - powiedział tymczasem szef banku centralnego._ - Liczymy, że nakłady inwestycyjne sektora przedsiębiorstw przejmą pałeczkę i będą napędzać gospodarkę. Wkład netto eksportu nie będzie negatywny, albo będzie pozytywy. Import powinien rosnąć wolniej pod wpływem kursu złotego. My nie udajemy, że nic się nie dzieje, gospodarka zwolni, ale zwolni do 3-3,1 proc. To powinno zapewnić wzrost gospodarczy nawet przy umiarkowanym spowolnieniu konsumpcji _ - powiedział Belka.

_ - Nie widzę gwałtownej tendencji do spowolnienia popytu wewnętrznego. To jest nieco niższe tempo, ale żadnego dramatycznego osłabienia nie ma _ - dodał.

Osłabiający się złoty nie będzie wielkim problemem?

Kurs złotego nie stanowi problemu z punktu widzenia eksportu - uważa Marek Belka. _ Kurs waluty zmienia się, ale cały czas nie stanowi problemu z punktu widzenia eksportu _ - powiedział Belka podczas wystąpienia na GPW. _ - Zmienność złotego komplikuje walkę z inflacją, ale poprawia konkurencyjność gospodarki _ - uważa prezes NBP.

Kurs złotego do euro w ostatnich miesiącach

_ - Jeśli chodzi o kurs złotego, to przeżywamy okresowy ból głowy, to komplikuje wiele spraw, komplikuje walkę z inflacją, ale jest to czynnik, który sprawia, że jednostkowe koszty pracy nie mają skłonności do wzrostu. Konkurencyjność polskiej gospodarki w ostatnich latach gwałtownie wzrosła i dalej rośnie _ - powiedział Belka na GPW.

_ - W 2008 mieliśmy jeszcze silniejsze osłabienie, ale pozwoliło ono przeżyć kryzys eksporterom. Pytanie czy nie spowoduje to efektu II rundy, czyli efektu cenowego. Złoty jest niestabilny, ale jest buforem stabilizującym gospodarkę _ - powiedział w TV CNBC.

O sytuacji gospodarczej w Europie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;ponownie;najdrozsze;w;tym;roku,68,0,978756.html) Euro drożeje od samego rana. Już jest rekord Polski złoty nie cieszy się popularnością na rynkach finansowych. GPW wypadła gorzej niż europejskie parkiety.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pkb;w;trzecim;kwartale;wzroslo;4;2;proc;,129,0,978817.html) Są dane GUS. PKB idzie do góry, ale już niedługo... PKB wzrósł o 4,2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t196848.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/efsf;nie;zostanie;zwiekszony;do;biliona;euro,231,0,978663.html) Ważna decyzja strefy euro. A wykonanie? Ministrowie finansów strefy euro ustalili, że Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF) zostanie zwiększony. Nie wiedzą jednak o ile.
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)