Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szef SBU: sytuacja na wschodzie pozostaje napięta

0
Podziel się:

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oświadczył, że sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa zbrojna operacja przeciwko prorosyjskim separatystom, pozostaje napięta.

Szef SBU: sytuacja na wschodzie pozostaje napięta
(PAP/EPA)

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wałentyn Naływajczenko oświadczył, że sytuacja na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa zbrojna operacja przeciwko prorosyjskim separatystom, pozostaje napięta ze względu na brak zaufania do władz ze strony miejscowej ludności.

Dzisiaj w Kijowie odbyło się zamknięte posiedzenie parlamentu, na którym deputowani wysłuchali informacji dowództwa operacji antyterrorystycznej o jej przebiegu.

_ - Powiedzieliśmy parlamentowi otwarcie, że sytuacja w obwodzie donieckim i ługańskim jest bardzo poważna, ponieważ ludzie, którzy tam mieszkają, znajdują się pod silnym wpływem informacyjnym (przeciwnika) i nie do końca ufają w działania SBU i ministerstwa obrony, które - zgodnie z decyzją Rady Bezpieczeństwa Narodowego - skierowane są wyłącznie na likwidację terrorystów _ - powiedział Naływajczenko po spotkaniu z deputowanymi.

_ Meldowaliśmy także w parlamencie, że w ciągu ostatnich dni operacji antyterrorystycznej zlikwidowano do 30 uzbrojonych w broń ciężką bojowników _ - dodał szef SBU. Naływajczenko przyznał, że straty są także po stronie sił rządowych, jednak nie podał żadnych liczb.

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow informował o czterech żołnierzach ukraińskich, zabitych podczas operacji oraz o 20 rannych.

Minister obrony Mychajło Kowal oświadczył w rozmowie z dziennikarzami w kuluarach parlamentu, że operacja przeciwko separatystom toczy się powoli, gdyż jej uczestnicy chcą uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej.

_ - Pytał mnie niedawno ambasador jednego z państw Europy Środkowej, dlaczego operacja odbywa się tak powoli. Powiedziałem mu, że mamy dwa warianty: albo zetrzeć daną miejscowość z powierzchni ziemi, postawić tam niebiesko-żółtą flagę i złożyć meldunek o wypełnieniu zadania, albo zrobić to, co robimy: stopniowo blokować dywersantów i terrorystów i nie dopuścić, by w działania bojowe zostali wciągnięci cywile _ - powiedział Kowal.

Główne działania operacji antyterrorystycznej odbywają się w okolicach zajętego przez separatystów Słowiańska na północy obwodu donieckiego. Dowództwo operacji poinformowało w poniedziałek, że miasto jest szczelnie otoczone przez siły MSW i wojska, jednak z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców nie decydują się one na wkroczenie do jego centrum.

Z Kijowa Jarosław Junko

Czytaj więcej w Money.pl
"Rosja prowadzi przeciwko nam wojnę" Pełniący obowiązki ukraińskiego prezydenta Ołeksandr Turczynow, ostrzega przed kolejnymi prowokacjami prorosyjskich separatystów szykowanych na Dzień Zwycięstwa 9 maja.
Walki na Ukrainie. Będzie referendum w obwodzie ługańskim Głosowanie niepodległościowe ma się odbyć jeszcze w tym tygodniu. Taką decyzję poparło tamtejsze prezydium rady obwodowej.
Szewdzki uczestnik misji OBWE uwolniony Mężczyzna miał problemy zdrowotne. Opuścił samochodem OBWE miejsce, w którym inspektorzy są przetrzymywani.
Ukraińcy mają dowody na zbrodnie separatystów Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ujawniła nagranie rozmowy telefonicznej, w której prorosyjski separatysta zgadza się pozbyć ciała zamordowanego ukraińskiego polityka Wołodymyra Rybaka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)