Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef Senatu zadowolony z Chin

0
Podziel się:

Dobrze, że Chiny otwierają się na świat, zmieniają się wewnętrznie - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz

Szef Senatu zadowolony z Chin
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Dobrze, że Chiny otwierają się na świat, zmieniają się wewnętrznie - powiedział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz po dzisiejszym spotkaniu z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Chin Wenem Jiabao.

Borusewicz zaznaczył, że jego spotkanie z chińskim gościem miało kurtuazyjny charakter. Jak powiedział, dotyczyło ono relacji polsko-chińskich, w tym deklaracji partnerstwa strategicznego między naszymi krajami. Polsko-chińskie partnerstwo strategiczne zostało zawarte podczas grudniowej wizyty w Chinach prezydenta Bronisława Komorowskiego.

_ - Chiny są jednym z najistotniejszych w tej chwili państw na świecie. To, że przyjechał do nas premier Chin, ponadto organizowane jest spotkanie regionalne z jego udziałem, wzmacnia naszą pozycję nie tylko w stosunku do Chin, ale w ogóle w stosunku do innych graczy europejskich, światowych _ - ocenił marszałek.

Jak zaznaczył, Chiny mają olbrzymią nadwyżkę finansową i _ rozglądają się po świecie, gdzie ją zainwestować _. Dlatego - dodał Borusewicz - jest to interesujący partner.

Marszałek przypomniał, że mamy olbrzymi deficyt handlowy w stosunkach z Chinami. _ Wszystkie państwa świata mają z Chinami deficyt, to nie jest problem nasz, ale w ogóle świata i problem także polityki finansowej Chin, która ten deficyt stwarza _ - powiedział.

Jak ocenił Borusewicz, dobrze, że Chiny otwierają się na świat, zmieniają się wewnętrznie. _ Jednak wyraźna jest tendencja na poszerzenie swobód w Chinach _ - uważa marszałek.

_ - Poprzez te kontakty gospodarcze Chiny wiążą się ze światem, uzależniają się od świata, od opinii, a świat się uzależnia od Chin, to szczególnie Stany Zjednoczone, Unia Europejska mniej, ale gospodarka niemiecka, eksport niemiecki bardzo jest uzależniony _ - mówił marszałek Senatu.

Pytany o to, czy Polska może stać się przyczółkiem chińskich inwestycji w naszym regionie, marszałek odparł: _ ja bym za dużo sobie tutaj nie obiecywał, Chiny mają własne interesy, my mamy własne interesy _. Ale - jak dodał - wydaje się, że Chińczycy właśnie w ten sposób nas traktują ze względu na pozycję Polski, wielkość kraju, wielkość polskiego rynku, dobre stosunki naszego kraju z sąsiadami.

To jak sytuacja się rozwinie - w ocenie Borusewicza - zależeć będzie od Chińczyków, w mniejszym stopniu od nas, ale _ my jesteśmy otwarci na inwestycje chińskie i kontakt z Chinami _.

Pytany, czy podobnie jak premier Donald Tusk wspomniał podczas rozmowy z Jiabao o kwestii wolności obywatelskich, Borusewicz odpowiedział, że to dobrze, że premier wspomniał o tej sprawie. _ To jest rozmowa premierów, ja zaś wspominam (o tej kwestii) zawsze, gdy jest rozmowa szefów parlamentów _ - powiedział marszałek Senatu.

Premier Donald Tusk relacjonował w środę, że podczas swojego spotkania z premierem Chin Wen Jiabao mówił o tym, że budowa nowoczesnego państwa związana jest z ochroną praw oraz wolności obywatelskich.

W czwartek - w drugim dniu wizyty w Polsce - premier Chin zapowiedział działanie na rzecz zwiększenia wymiany handlowej z Europą Środkową. Premier Donald Tusk i Jiabao wzięli udział w Forum Gospodarczym Polska-Europa Środkowa-Chiny; później spotkali się z 15 szefami i wiceszefami rządów państw z Europy Środkowej i Południowej.

Wieczorem Jiabao spotkał się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz oraz marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

Czytaj więcej o Chinach w Money.pl
35 osób się podpaliło. Co na to prezydent? Chcą zwrócić uwagę na _ tragiczną serię 35 samospaleń, które od marca 2011 roku mają miejsce w Tybecie. _
Ogromne obawy o gospodarkę w Chinach Ekonomiści uważają, że wartość indeksu koniunktury PMI dla Chin, który spadł poniżej 50 pkt, wynosząc 49,1 pkt, świadczy o obniżeniu tempa wzrostu chińskiej gospodarki.
Lider mocarstwa przyjedzie z biznesmenami Gospodarka będzie priorytetem podczas wizyty premiera Chin w Polsce - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Jerzy Pomianowski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)