Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sześciolatki do szkoły. Rząd ponosi porażkę

0
Podziel się:

W tym roku do szkół może pójść jeszcze mniej sześciolatków niż w roku ubiegłym.

Sześciolatki do szkoły. Rząd ponosi porażkę
(Reporter)

W tym roku do szkół może pójść jeszcze mniej sześciolatków niż w roku ubiegłym. W 2011 roku w szkolnych ławkach zasiadło co piąte dziecko sześcioletnie. Według szacunków do szkoły mogło pójść kilkanaście procent sześciolatków.

Mogło się tak stać dlatego, że samorządy nie miały finansowej mobilizacji, aby zachęcać rodziców do posyłania do młodsze dzieci do szkoły. Minister edukacji Krystyna Szumilas powiedziała, że w tym roku szkolnym samorządy dostaną subwencję oświatową na wszystkie sześciolatki - bez względu na to czy uczą się w szkole czy przedszkolu:

_ - W tym roku subwencja oświatowa została skalkulowana tak, by wszystkie dzieci sześcioletnie rozpoczynały naukę w szkole. To dodatkowe 600 mln zł, które samorządu mogą wykorzystać na dobre przygotowanie szkół dla dzieci sześcioletnich _ - tłumaczy minister edukacji.

POSŁUCHAJ KRYSTYNY SZUMILAS:

źródło: IAR

W Warszawie w zeszłym roku do szkoły poszło prawie 50 procent sześciolatków. W tym roku będzie ich kilkanaście procent mniej. Dyrektor Biura Edukacji w warszawskim ratuszu Joanna Gospodarczyk uważa, że ten spadek to wynik przesunięcia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Uważa, że subwencja na wszystkie sześciolatki nie spowodowała, że samorząd mniej starał się przekonywać rodziców do posłania dzieci wcześniej do szkoły. Stolicy zależało na tym, żeby było jak najwięcej miejsc w przedszkolach.

_ - Ponieważ w Warszawie myślimy, by zaoferować jak największą liczbę miejsc w przedszkolach dla trzy- i czterolatków, stąd w naszym interesie jest, by jak najwięcej sześciolatków opuściła przedszkole i poszła do szkoły _ - wyjaśnia Gospodarczyk.

POSŁUCHAJ JOANNY GOSPODARCZYK:

źródło: IAR

Joanna Gospodarczyk powiedziała, że dodatkowe pieniądze z subwencji oświatowej na sześciolatki zostaną przeznaczone na zwiększenie standardu stołecznych szkół i przedszkoli.

Decyzją minister Krystyny Szumilas, sześciolatki obowiązkowo stawią się w szkole 1 września 2014 roku. Jednocześnie został podtrzymany obowiązek przedszkolny dla wszystkich pięciolatków.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD pokazał dekalog. Chcą zlikwidować... Likwidację gimnazjów, rozwój szkolnictwa zawodowego, zajęcia pozalekcyjne i wyrównawcze proponuje w swoim dekalogu edukacyjnym Sojusz Lewicy Demokratycznej.
Te negocjacje mogą odmienić polskie szkoły Rząd rozmawia ze związkami zawodowymi i stroną samorządową na temat ewentualnych zmian w ustawie Karta Nauczyciela.
MEN ułatwi skończenie szkoły uczniom z kłopotami Nowy dokument MEN określa, kiedy do publicznej lub niepublicznej szkoły dla dorosłych można przyjąć osobę, która ukończyła 16 albo 15 lat.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)