Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szkocja: 50 funtów na miesiąc za rzucenie palenia

0
Podziel się:

Przez dwa lata inicjatywa ta będzie kosztować pół miliona funtów.

Szkocja: 50 funtów na miesiąc za rzucenie palenia
(EPA/PAP)

Szkoccy palacze z Dundee będą mogli otrzymać 50 funtów miesięcznie przez trzy miesiące jako finansową zachętę do rzucenia palenia - informuje w sobotę dziennik - _ The Scotsman _. Przez dwa lata inicjatywa będzie kosztować pół miliona funtów.

Wspólny projekt autonomicznego rządu Szkocji i regionalnego ośrodka publicznej opieki zdrowotnej (NHS Tayside) przewiduje, że palacze rzucający nałóg otrzymają elektroniczną kartę, na którą przez trzy miesiące raz w tygodniu będzie przelewana suma 12,5 funta.

Na kartę honorowaną przez supermarkety będą mogli kupić warzywa i owoce, ale nie alkohol czy papierosy. Nadużyciom ma zapobiegać cotygodniowy test wykrywający tlenek węgla w oddechu, który palacze rzucający nałóg będą mogli zrobić sobie w aptece.

- _ Chcemy wyjść z naszą inicjatywą do ok. 18 tys. osób. Przewidujemy, że 1,8 tys. z nich włączy się do niej, z czego połowa - jak sądzimy - rzuci palenie na dobre. Koszty inicjatywy to kropla w morzu wobec wydatków, które służba zdrowia ponosi na leczenie chorób powstających na podłożu nałogu _ - powiedział szkockiej gazecie Paul Ballard, wicedyrektor NHS Tayside.

Dundee i Glasgow to szkockie miasta, w których liczba palaczy jest bardzo duża. Jeśli projekt zmniejszenia liczby palaczy przez zachęty finansowe przyniesie pożądane efekty, to zostanie też wdrożony w innych rejonach Szkocji. Organizacja palaczy Forest uznało inicjatywę za przejaw marnotrawstwa publicznych pieniędzy.

| Szkocja jako pierwsza w Zjednoczonym Królestwie wprowadziła zakaz palenia w miejscach publicznych. W planach szkockiego rządu jest m.in. wprowadzenie zakazu eksponowania papierosów na półkach sklepowych i zlikwidowanie automatów z papierosami, co oznaczałoby, że mogłyby one być sprzedawane tylko spod lady. |
| --- |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)