Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szkolnictwo wyższe. Będą pieniądze na stypendia w Wiedniu

0
Podziel się:

Polska i Austria podpiszą umowę, w której zobowiązują się do wyłożenia 750 tysięcy euro na działalność Instytutu Nauk o Człowieku w Wiedniu.

Barbara Kudrycka
Barbara Kudrycka (Jan BIELECKI/East News)

Wiedeński Instytut Nauk o Człowieku - od lat 80. jedno z najważniejszych centrów wymiany intelektualnej między Wschodem i Zachodem Europy - będzie finansowany przez rządy Polski i Austrii - poinformowała dziś minister nauki Barbara Kudrycka.

_ Cieszę się, że premier Donald Tusk podpisał właśnie zgodę na rozpoczęcie negocjacji pomiędzy ministrami nauki Polski i Austrii. Oba państwa podpiszą umowę, w której zobowiązują się do wyłożenia 750 tysięcy euro na działalność Instytutu Nauk o Człowieku w latach 2014 - 2016 - _informuje Kudrycka na rządowym blogu.

_ Dzięki tym środkom możliwa będzie organizacja debat, konferencji i spotkań, ale nade wszystko sfinansowanie stypendiów dla studentów i doktorantów z całej Polski, podejmujących badania humanistyczne i społeczne, pomagające lepiej rozumieć współczesne zjawiska polityczne, społeczne i gospodarcze _ - wyjaśnia minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Chodzi o Instytut Nauk o Człowieku (Institut fuer die Wissenschaften dem Menschen - IWM) w Wiedniu. Założyło go w 1982 dwóch filozofów z Polski i filozof z Niemiec - ks. Józef Tischner, Krzysztof Michalski i Hans-Georg Gadamer.

_ Dzięki niemu Wiedeń szybko stał się miejscem spotkań intelektualistów z Europy Środkowej i Wschodniej z najwybitniejszymi osobowościami Zachodu. Miejscem debaty o pokoju i przebaczeniu w czasach, gdy żelazna kurtyna już opadała. Centrum wybiegającego w przyszłość myślenia o zjednoczonej Europie _ - pisze Kudrycka.

Minister przywołała słowa Jana Pawła II, który wspierał ideę działania Instytutu od samego początku i w 2003 roku, z okazji 20-lecia istnienia Instytutu pisał, że wydarzenia 1989 r. i przyspieszone tempo jednoczenia się Europy pokazały, że istnieje potrzeba systematycznej analizy naukowej, szeroko zakrojonych dyskusji i konkretnych propozycji, czyli tego, co zawsze było celem prac Instytutu.

_ Ostatecznie bowiem każde rozwiązanie poważnych kryzysów, jakie przeżywa współczesne społeczeństwo, oraz każdy wysiłek podejmowany w celu zbudowania przyszłości bardziej godnej człowieka muszą opierać się na poszanowaniu wrodzonej godności i duchowej wielkości każdej osoby ludzkiej. Konieczny jest również szacunek dla bogatej różnorodności kultur oraz wartości religijnych _ - cytuje słowa papieża Kudrycka.

Dziś Instytut Nauk o Człowieku realizuje ambitne projekty badawcze w naukach humanistycznych i społecznych. _ Nieustannie zabiega o dobry dialog dla przyszłości Europy, przyznaje młodym badaczom liczne stypendia - wśród nich te im. ks. Józefa Tischnera czy Bronisława Geremka. Z Instytutem związani są znakomici uczeni, publicyści i politycy, m.in. Timothy Garton Ash, Joschka Fischer, Jerzy Szacki czy Timothy Snyder _ - dodaje minister.

Jak wyjaśnia, finansowanie działalności instytutu przez rządy Austrii i Polski jest swoistą realizacją testamentu zmarłego w lutym tego roku prof. Krzysztofa Michalskiego. _ Profesor Krzysztof Michalski w czasie jednego z naszych ostatnich spotkań w ministerstwie nauki zabiegał o to, by Instytut mógł zyskać stabilne finansowanie _ - pisze Kudrycka i wyraża nadzieję, że dzięki rządowym funduszom uda się sfinansować stypendia imienia prof. Michalskiego.

_ Oby trafiły do młodych badaczy, którzy - tak jak on - swoją wiedzą i badaniami naukowymi wspierają ideę człowieka w nowoczesnym społeczeństwie - otwartego i tolerancyjnego, potrafiącego zasypywać społeczne podziały w najskuteczniejszy sposób: mądrą, spokojną, naukową debatą _ - podkreśla.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd szykuje bat na leniwych studentów Minister nauki Barbara Kudrycka chce, by był on obowiązkowy dla wszystkich uczelni.
To koniec nudnych lekcji w szkołach? Nowy projekt MEN i Centrum Nauki Kopernik ma on poprawić wyposażenie klas i podnieść kompetencje nauczycieli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)