Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szkolnictwo wyższe w Polsce. Zasady przyznawania stypendiów niezgodne z konstytucją?

0
Podziel się:

Jutro sprawie przyjrzy się Trybunał Konstytucyjny.

Szkolnictwo wyższe w Polsce. Zasady przyznawania stypendiów niezgodne z konstytucją?
(Jacek Wajszczak/REPORTER)

Trybunał Konstytucyjny zbada jutro zgodność z Konstytucją zapisów ustawy o szkolnictwie wyższym, uprawniających studenta uczącego się na dwóch kierunkach do pobierania stypendium rektora czy ministra tylko na jednym, wskazanym przez niego, kierunku.

Wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP zapisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (art. 184 ust. 4 i 5) w październiku 2012 r. złożyła rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym z 2011 roku wprowadziła zapis, zgodnie z którym student, uczący się równocześnie na kilku kierunkach, może otrzymywać stypendium socjalne, stypendium rektora czy ministra np. za wyniki w nauce tylko na jednym, wskazanym przez niego, kierunku. Świadczenia te nie przysługują też studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku. Wyjątkiem jest sytuacja, w której student po zakończeniu studiów licencjackich uczy się na studiach drugiego stopnia, by uzyskać tytuł magistra lub równorzędny.

_ Do dnia 30 września 2011 r. student mógł uzyskać pomoc materialną w postaci stypendium za wyniki w nauce na każdym kierunku studiów, a także kontynuując po ukończeniu jednego kierunku studiów naukę na drugim kierunku, jeśli tylko spełniał kryterium określone w regulaminie ustalonym przez rektora. Sytuacja w omawianym zakresie uległa radykalnej zmianie wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 18 marca 2011 r. _ - zauważyła w swoim wniosku z 2012 roku RPO.

Lipowicz złożyła więc wniosek o zbadanie zgodności powyższych przepisów z artykułami 32. i 70. Konstytucji RP. Zgodnie z nimi nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny, a władze publiczne mają zapewnić obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia.

Zdaniem Lipowicz zapisy ustawy prowadzą do nierównego traktowania studentów, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce na więcej niż jednym kierunku. _ Przepis art. 184 ust. 4 Prawa o szkolnictwie wyższym ograniczając prawo do otrzymywania stypendium za dobre wyniki w nauce do jednego kierunku studiów w przypadku, gdy student studiuje równocześnie na kilku kierunkach i otrzymuje dobre wyniki na co najmniej dwóch z nich, jest sprzeczny z zasadą sprawiedliwości społecznej _ - argumentuje RPO.

Jak wyjaśnia, takie ograniczenie oznacza bowiem, że nie ma znaczenia nakład pracy i zasługująca na nagrodę motywacja osoby, która osiąga dobre wyniki na więcej niż jednym studiowanym przez nią kierunku studiów. Tymczasem - zwraca uwagę RPO - podjęcie kolejnego kierunku wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, które wymagają wysiłku i czasu, które mogłyby być wykorzystane w inny sposób, np. na podjęcie innego zajęcia, w szczególności zarobkowego. Niemal zawsze wiąże się też z koniecznością posiadania odpowiednich materiałów, podręczników, publikacji, a te nie zawsze dostępne są nieodpłatnie. - _ O ile przedmiotowe ograniczenie wydaje się być sprawiedliwe w przypadku świadczeń, które mają socjalny charakter, o tyle nie można je za takie uznać w przypadku świadczeń, które mają charakter motywacyjny _ - zauważa Lipowicz.

Rzecznik wskazuje też, że zgodnie z art. 181 ust. 6 Prawo o szkolnictwie wyższym student może równocześnie otrzymywać stypendium rektora dla najlepszych studentów i stypendium ministra za osiągnięcia w nauce. _ Jeżeli więc student może otrzymać dwa stypendia - rektora i ministra - za te same osiągnięcia na jednym kierunku studiów, to tym bardziej uzasadnione jest wypłacanie stypendiów za wzorowe osiągnięcia w nauce na różnych kierunkach _ - argumentuje RPO.

W Trybunale Konstytucyjnym na rozpatrzenie czeka też wniosek, złożony przez posłów PiS, o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dotyczących odpłatności za drugi kierunek studiów. Opłaty za dodatkowe kierunki studiów również wprowadziła nowelizacja ustawy z 2011 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Młodzi ludzie domagają się dymisji rządu Studenci domagają się dymisji rządu, przedterminowych wyborów i przywrócenia moralności w polityce. Ich postulaty poparło około 200 wykładowców.
Gimnazjaliści uczą się życia w więzieniu Gimnazjaliści z Radomia uczestniczą w specjalnych lekcjach wychowawczych prowadzonych w miejscowym areszcie śledczym.
Nowe ulgi na przejazdy dla nauczycieli Jak poinformował wiceminister edukacji Przemysław Krzyżanowski, dzięki nowelizacji uprawnienia do ulgowych przejazdów zyska ponad 67 tys. nauczycieli przedszkoli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)