Notowania

szpiegostwo na świecie
06.03.2014 10:55

Szpiegostwo na świecie. Amerykanie szpiegowali dla Chińczyków

Sąd uznał, że dwójka Amerykanów sprzedała Chińczykom amerykańską metodę wytwarzania dwutlenku tytanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Amerykański sąd uznał dwóch obywateli USA za winnych szpiegostwa gospodarczego na rzecz Chin. Mężczyźni mieli przekazać informacje na temat metody wytwarzania dwutlenku tytanu, który jest wykorzystywany między innymi jako wybielacz.

Kalifornijski sąd uznał, że biznesmen Walter Liew i naukowiec Robert Maegerle sprzedali technologię amerykańskiej firmy DuPont chińskiej grupie Pangang. Dotyczy ona metody wytwarzania dwutlenku tytanu, który jest wykorzystywany m.in. jako wybielacz w procesie produkcji farb, papieru i żywności.

Sąd poinformował, że tajemnice gospodarcze były pozyskiwane za pośrednictwem założonej przez Liewa w latach 90. firmy, która zatrudniała byłych pracowników DuPont, zdobywając dzięki temu tajemnice produkcyjne. Za przekazane informacje Liew i Maegerle mieli otrzymać od Chińczyków ponad 20 milionów dolarów.

Wyrok ma być ogłoszony w czerwcu.

Obrońcy Liewa już zapowiedzieli odwołanie, zaznaczając, że nie doszło do przekazania poufnych informacji, ponieważ były one ogólnodostępne.

Czytaj więcej w Money.pl
Przez to Obama i USA straciły zaufanie Chin Chiński wiceszef MSZ Zhang Yesui wezwał charge d'affaires ambasady USA w Pekinie by zaprotestować przeciwko spotkaniu prezydenta Stanów z Dalajlamą XIV.
To spotkanie zaszkodzi relacjom USA-Chiny Będzie ono również "poważną ingerencją" w sprawy wewnętrzne Chin - głosi komunikat chińskiego resortu dyplomacji.
Ograniczyli dostęp Iranowi do prawie 100 mld Gubernator irańskiego banku centralnego oświadczył w połowie 2012 roku, że bank zgromadził do 150 mld dolarów rezerw walutowych dla obrony przed zaostrzającymi się sankcjami wobec kraju.
Tagi: szpiegostwo na świecie, szpiegostwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz