Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szpitale
27.08.2008 12:17

Szpitale mają 4,5 mld zł zaległych długów

Zgodnie z planem państwo przejmie 2,7 mld złotych długów ZOZ-ów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Piotr Polak)

*- _ Prawie 4,5 mld zł wyniosły w drugim kwartale tego roku zobowiązania wymagalne publicznych zakładów opieki zdrowotnej _- wynika z danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia. *

Zobowiązania wymagalne (których termin płatności minął) zoz-ów w porównaniu do pierwszego kwartału bieżącego roku nieznacznie zmalały.

Zoz-y utworzone przez jednostki centralne mają zadłużenia wymagalne w wysokości ponad 1,5 mld zł, w tym ponad 680 tys. zł z tytułu dostaw i usług. Natomiast zadłużenie zoz-ów, których podmiotem założycielskim są samorządy, wynosi ponad 2,9 mld zł, w tym ponad 1,7 mld zł z tytułu dostaw i usług.

Zgodnie z rządowym programem oddłużenia, państwo przejmie 2,7 mld zł zobowiązań publicznoprawnych ZOZ-ów. Po wejściu w życie ustawy o ZOZ-ach (ma to nastąpić w styczniu 2009 r.), przez dwa lata będzie obowiązywało zwolnienie z podatku CIT dla przekształconych placówek.

ZOBACZ TAKŻE:

ZOZ-y otrzymają także bezpłatną pomoc w diagnozowaniu ich problemów finansowych i tworzeniu programów restrukturyzacyjnych. Ponadto państwo ma udzielać preferencyjnych kredytów z Banku Gospodarstwa Krajowego na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych oraz umożliwiać występowanie o poręczenia do Krajowego Funduszu Poręczeń i funduszu poręczeń UE.

Warunkiem uzyskania poręczenia będzie pozytywna opinia Agencji Rozwoju Przemysłu oraz wynegocjowanie z wierzycielem umorzenia całości lub części odsetek z zaciągniętego długu. Poręczenie będzie opiewało na sumę dwukrotnie większą od tej, którą wierzyciel umorzy w wyniku ugody.

Tagi: szpitale, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz