Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szpitale: Nowy pomysł na naprawę służby zdrowia

0
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia przewiduje przekształcanie szpitali w spółki kapitałowe. I choć związki zawodowe pracowników medycznych są przeciwne propozycji resortu zdrowia, to prywatne firmy już inwestują w szpitale należące do samorządów.

Resort zdrowia pracuje nad nowym projektem ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. "Znajdą się w niej przepisy umożliwiające publicznym szpitalom przekształcanie się w spółki prawa handlowego" - powiedział Zbigniew Religa, minister zdrowia.

Jest to kolejna próba resortu zdrowia usankcjonowania, trwającego już w praktyce, procesu zmiany formy własności szpitali.

Jak wynika z zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia, przekształcenie placówek ochrony zdrowia nie będzie obowiązkowe. "Decyzja będzie należała do władz szpitali" - mówi minister zdrowia.

Jego zdaniem spółki to dobre rozwiązanie, ale dla tych placówek ochrony zdrowia, które już dobrze funkcjonują na rynku. Minister zdrowia, uważa, że w szpitalach spółkach zostanie wzmocniona odpowiedzialność ich dyrektorów za finanse placówki

Szpital bez długów *
Pomysł przekształceń nie podoba się związkom zawodowym. Zdaniem Marii Ochman, przewodniczącej sekretariatu ochrony zdrowia NSSZ Solidarność, jeżeli szpitale przekształcą się w spółki, to znaczy, że będą mogły upadać. "To może powodować masowe zwolnienia pracowników" - uważa Maria Ochman.
*
ZOBACZ TAKŻE:

Szpitale mogą zarabiać - raport Money.plTwierdzenia, że tylko szpitale, które nie mają problemów finansowych, mogą skorzystać na zmianie swojej osobowości prawnej, nie potwierdza dotychczasowa praktyka części samorządów, które już przekształciły podległe im szpitale w spółki działające na podstawie prawa handlowego. Z danych resortu zdrowia wynika, że takich placówek jest obecnie ponad 20 i całkiem nieźle radzą sobie na rynku.

Najwięcej szpitali, które zmieniły swoją formę prawną, jest w województwach kujawsko-pomorskim (osiem) i dolnośląskim (sześć). Renata Jaźdź-Zalewska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, mówi, że szpitale te mają o 25-40 proc. niższe koszty działania od SP ZOZ.

*Prywatni inwestorzy mile widziani *
Z danych Związku Powiatów Polskich (ZPP) wynika, że 80 proc. szpitali powiatowych nie ma zadłużenia zagrażającego funkcjonowaniu.

Do dyrektorów tych szpitali coraz częściej zgłaszają się przedstawiciele prywatnych firm, które są zainteresowane inwestowaniem w nie swoich pieniędzy. Jedną z takich firm jest EMC Instytut Medyczny z Wrocławia. Obecnie instytut zainwestował pieniądze w pięć szpitali powiatowych (w województwach: dolnośląskim, opolskim i zachodniopomorskim) i dziewięć przychodni specjalistycznych.

Piotr Gerber, prezes EMC Instytut Medyczny, podkreśla, że już teraz szpitale i przychodnie przejęte przez instytut zapewniają opiekę dla prawie pół miliona pacjentów, a docelowo spółka chce objąć nią 2 mln osób.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)