Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szpitale są w lepszej kondycji, a pacjenci zadowoleni

0
Podziel się:

Długi szpitali maleją, a połowa pacjentów lubi publiczną służbę zdrowia.

Szpitale są w lepszej kondycji, a pacjenci zadowoleni
(PAP/Radosław Pietruszka)

Blisko połowa *szpitali w Polsce nie ma zadłużenia - informuje Zbigniew Religa, *minister zdrowia. Tyle samo pacjentów jest zadowolonych z opieki, jaką daje im publiczna służba zdrowia - zbadał TNS OBOP. **

"Jestem pod wrażeniem, jak wiele dobrego się dzieje. Są szpitale, które generują zyski, rozwijają się, kupują nowoczesny sprzęt i świadczą usługi na wysokim poziomie" - powiedział minister. W środę w resorcie trwa seminarium, na którym dyrektorzy dobrze zarządzanych szpitali dzielą się swoimi doświadczeniami.

Religa przypomniał, że w ciągu ostatniego pół roku zadłużenie szpitali w _ Religa przypomniał, że w ciągu ostatniego pół roku zadłużenie szpitali w Polsce zmniejszyło się o blisko 30 proc. - z ponad 6 mld zł do 4,5. _Polsce zmniejszyło się o blisko 30 proc. - z ponad 6 mld zł do 4,5.

Zbigniew Religa dodał, że ministerstwo szacuje, iż w najbliższych miesiącach zmniejszy się ono do 4 mld zł. Według szefa resortu zdrowia, ważne jest by placówkami zarządzali specjaliści np. prawnicy i ekonomiści lub lekarze, którzy zrezygnowali z praktyki lekarskiej.

Zaskakujące, że aż 49 proc. ankietowanych przez TNS OBOP Polaków jest zadowolona z publicznej opieki medycznej.

Jednocześnie co czwarty pacjent jest niezadowolony z informacji o zdrowiu udzielanych przez lekarza, a co trzeci wyjechałby na leczenie za granicę, jeśli NFZ zwróciłby mu koszty terapii.

43 proc. ankietowanych jest zadowolonych z dostępnej publicznej opieki medycznej, a 6 proc. - bardzo zadowolonych. _ Z badań wynika, że zaledwie 13 proc. Polaków przeznaczyłoby wygraną 10 tys. zł na inwestycję we własne zdrowie _Jednocześnie co trzecia osoba (34 proc.) jest niezadowolona, a 11 proc. ankietowanych jest bardzo niezadowolonych.

Większość (57 proc.) ankietowanych uważa, że ma gorszy dostęp do nowoczesnych leków niż pacjenci z innych krajów Unii Europejskiej. Jednocześnie 60 proc. badanych jest przekonanych, że gdyby mieli lepszy dostęp do leków, to stan ich zdrowia byłby lepszy.

Prawie każdy z nas podejmuje próby samoleczenia, zanim skorzysta z pomocy lekarskiej. Na pytanie, jak często starasz wyleczyć się sam np. z przeziębienia, zanim pójdziesz do lekarza - 34 proc. respondentów odpowiedziało - zawsze, 45 proc. - często, a 18 proc. - rzadko.

Badanie TNS OBOP przeprowadzono na zlecenie Instytutu Globalizacji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)