Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szpitale skarżą się na ministra zdrowia do premiera

0
Podziel się:

Powód to odmowa interwencji ministra ws. niekorzystnego - według szpitali - systemu rozliczania kontraktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Szpitale skarżą się na ministra zdrowia do premiera
(beerkoff/iStockphoto)

Ponad sto szpitali podpisało się pod złożoną do premiera skargą na ministra zdrowia. Powód to odmowa interwencji ministra ws. niekorzystnego - według szpitali - systemu rozliczania kontraktów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ zapewnia, że stosuje się do obowiązującego prawa.

Jak poinformowała mecenas Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii prawnej reprezentującej szpitale, placówki w styczniu zwróciły się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza z wnioskiem o pomoc i podjęcie działań nadzorczych nad NFZ oraz wydanie zaleceń do centrali NFZ, aby system rozliczeń został zmieniony. _ - Minister odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie _ - wyjaśniła.

Według szpitali NFZ płacąc w pierwszej kolejności za świadczenia ratujące życie, nawet te ponadlimitowe, nie płaci za część świadczeń planowych wykonanych w ramach kontraktów. Powoduje to, że placówki ograniczają planowe świadczenia lub płacą za nie z własnej kieszeni. Dlatego zwróciły się do ministra o interwencję.

_ - W związku z odmową ministra zdrowia 109 placówek złożyło do premiera skargę na rozpatrzenie sprawy _ - dodała. Jak zaznaczyła, szpitale rozważają ponadto złożenie wniosku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konkurencji i Konsumentów._ - NFZ narzucił szpitalom system rozliczeń i wykorzystuje w ten sposób swoją dominującą pozycję _ - mówiła Fortak-Karasińska.

Według RMF FM minister w odpowiedzi z kwietnia stwierdził, że nie widzi podstaw do badania regulacji NFZ, a _ świadczeniodawca obowiązany jest tak prowadzić listy oczekujących, by świadczenia opieki zdrowotnej były udzielane przez cały okres obowiązywania umowy i by w ramach określonej kwoty zobowiązania zagwarantowano środki na realizację świadczeń nagłych _.

_ - Kwestia uniknięcia tzw. wypierania z rozliczenia świadczeń planowych przez świadczenia udzielone w trybie nagłym pozostaje w bezpośrednim związku z prawidłowym prowadzeniem list kolejkowych, a to z kolei pozostaje w zależności z poziomem zarządzania określonym podmiotem leczniczym _ - odpowiedział szpitalom resort.

Do czasu nadania depeszy nie udało się uzyskać komentarza resortu zdrowia. Z kolei rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński zapewnił, że sposób rozliczania świadczeń przez dyrektorów oddziałów NFZ wynika z obecnie obowiązujących aktów prawnych.

_ - Tak jak w szpitalu świadczenia ratujące życie udzielane są w pierwszej kolejności, tak samo ten rodzaj świadczeń przy rozliczaniu także brany jest pod uwagę w pierwszej kolejności _ - dodał.

Podkreślił, że dyrektorzy oddziałów funduszu w ramach dostępnych środków na dany rok rozliczają z placówkami nadwykonania.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze piszą do premiera. Czego żądają? W sytuacji zagrożenia dla funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce i w obliczu kryzysu zaufania do zawodu lekarza, zwracamy się z ponowną prośbą o spotkanie - napisali w liście do premiera przedstawiciele Naczelnej Rady Lekarskiej.
"Zapowiedź ministra jest dla nas szokująca" Nasz system ochrony zdrowia uniemożliwia lekarzom prawidłową pracę, chcemy eliminować błędy, ale nie mogą one stawać się elementem gry politycznej - powiedział dzisiaj prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.
Oni straszą Polaków prywatną służbą zdrowia Podstawą finansowania ochrony zdrowia w Polsce będzie publiczny płatnik. Dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotneubezpieczenia zdrowotne nie ograniczą dostępu do leczenia tym, którzy ich nie wykupią - zapewniał Sławomir Neumann.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)