Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria kupuje samoloty od Saaba

0
Podziel się:

Gripeny zastąpią w szwajcarskim lotnictwie wojskowym przestarzałe amerykańskie myśliwce Northrop F-5 Tiger.

Szwajcaria kupuje samoloty od Saaba
(Msgt. Billy Johnston USAF/PB/Wiki)

Decyzję o zakupie 22 produkowanych przez szwedzki koncern Saab wielozadaniowych samolotów bojowych Gripen podjęła Rada Narodowa czyli izba większa parlamentu Szwajcarii.

Gripeny zastąpią w szwajcarskim lotnictwie wojskowym przestarzałe amerykańskie myśliwce Northrop F-5 Tiger. Ofertę Saaba uznano za cenowo korzystniejszą od tych, które przedstawili jego konkurenci - konsorcjum Eurofighter i produkujący wielozadaniowe samoloty Rafale francuski koncern Dassault.

Zakup Gripenów poparło 113 deputowanych Rady Narodowej, 68 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. W oddzielnym głosowaniu zatwierdzono przekazanie z budżetu federalnego środków na ten cel - tym razem za było 118 posłów, a przeciw 67 przy takiej samej jak poprzednio liczbie wstrzymujących się. W ten sposób wymagana przez szwajcarskie prawo budżetowe w przypadku większych wydatków państwa zgoda ponad połowy składu 200-osobowej izby większej została osiągnięta.

Jak się oczekuje, wyznaczona na 18 września debata na temat Gripenów w 46-osobowej Radzie Kantonów czyli izbie mniejszej zakończy się podobnymi jak Radzie Narodowej wynikami głosowań. Sam zakup szwedzkich samolotów Rada Kantonów zatwierdziła już wiosną, ale zabrakło wtedy jednego głosu, by zyskać kwalifikowaną większość ponad połowy wszystkich członków izby dla zgody na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Pozytywna decyzja parlamentu w sprawie Gripenów nie będzie bynajmniej oznaczała, że ich dostawa dojdzie do skutku. Rozstrzygnie o tym najprawdopodobniej referendum, do czego chcą doprowadzić trzy ugrupowania, dysponujące w Radzie Narodowej łącznie 73 mandatami - socjaldemokraci, Zieloni i Zielona Partia Liberalna. Według przeprowadzonego niedawno sondażu blisko dwie trzecie społeczeństwa sprzeciwia się zakupowi nowych myśliwców.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą serwisować F-16. Zobacz, ile za to dostaną Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy rozpoczęły serwisowanie samolotów F-16.
Z powodu mgły w Katowicach bez lądowań Cztery samoloty, które wcześnie rano miały wylądować na lotnisku Katowice w Pyrzowicach, wskutek mgły przekierowano do Warszawy i Krakowa.
Rosja wstrzymała testy swoich okrętów Minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu nakazał raz jeszcze sprawdzić nowoczesne rakiety.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)