Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Szwajcaria kupuje samoloty od Saaba

Szwajcaria kupuje samoloty od Saaba

Fot. Msgt. Billy Johnston USAF/PB/Wiki

Decyzję o zakupie 22 produkowanych przez szwedzki koncern Saab wielozadaniowych samolotów bojowych Gripen podjęła Rada Narodowa czyli izba większa parlamentu Szwajcarii.

Gripeny zastąpią w szwajcarskim lotnictwie wojskowym przestarzałe amerykańskie myśliwce Northrop F-5 Tiger. Ofertę Saaba uznano za cenowo korzystniejszą od tych, które przedstawili jego konkurenci - konsorcjum Eurofighter i produkujący wielozadaniowe samoloty Rafale francuski koncern Dassault.

Zakup Gripenów poparło 113 deputowanych Rady Narodowej, 68 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. W oddzielnym głosowaniu zatwierdzono przekazanie z budżetu federalnego środków na ten cel - tym razem za było 118 posłów, a przeciw 67 przy takiej samej jak poprzednio liczbie wstrzymujących się. W ten sposób wymagana przez szwajcarskie prawo budżetowe w przypadku większych wydatków państwa zgoda ponad połowy składu 200-osobowej izby większej została osiągnięta.

Jak się oczekuje, wyznaczona na 18 września debata na temat Gripenów w 46-osobowej Radzie Kantonów czyli izbie mniejszej zakończy się podobnymi jak Radzie Narodowej wynikami głosowań. Sam zakup szwedzkich samolotów Rada Kantonów zatwierdziła już wiosną, ale zabrakło wtedy jednego głosu, by zyskać kwalifikowaną większość ponad połowy wszystkich członków izby dla zgody na sfinansowanie tego przedsięwzięcia.

Pozytywna decyzja parlamentu w sprawie Gripenów nie będzie bynajmniej oznaczała, że ich dostawa dojdzie do skutku. Rozstrzygnie o tym najprawdopodobniej referendum, do czego chcą doprowadzić trzy ugrupowania, dysponujące w Radzie Narodowej łącznie 73 mandatami - socjaldemokraci, Zieloni i Zielona Partia Liberalna. Według przeprowadzonego niedawno sondażu blisko dwie trzecie społeczeństwa sprzeciwia się zakupowi nowych myśliwców.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą serwisować F-16. Zobacz, ile za to dostaną
Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy rozpoczęły serwisowanie samolotów F-16.
Z powodu mgły w Katowicach bez lądowań
Cztery samoloty, które wcześnie rano miały wylądować na lotnisku Katowice w Pyrzowicach, wskutek mgły przekierowano do Warszawy i Krakowa.
Rosja wstrzymała testy swoich okrętów
Minister obrony Rosji generał armii Siergiej Szojgu nakazał raz jeszcze sprawdzić nowoczesne rakiety.
kontrakt, samolot, armia, szwajcaria, saab
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
gustavus
91.242.220.* 2013-09-12 09:25
Szwajcarzy to bardzo mądry naród. Pomimo, że wcale sie nie cieszą z wysokiego kursu franka to jednak starają sie wyciągnąć z tego równierz korzyści, dokonując w tym okresie kosztownych zakupów. Myślę, że duży wpływ na decyzje parlamentu miała nie tylko korzystna cena samolotów ale również to, że produkowane są w neutralnym kraju.