Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwajcaria z zerową stopą procentową?

0
Podziel się:

Inflacja w Szwajcarii w listopadzie była niższa od oczekiwań i wyniosła 1,5 proc.

Szwajcaria z zerową stopą procentową?
(PAP/EPA)
bEUJIaiJ

Większe szanse na niższe raty kredytów we frankach szwajcarskich. Inflacja w Szwajcarii w listopadzie była niższa od oczekiwań i wyniosła 1,5 procent. Bardziej prawdopodobne są obniżki stóp procentowych od których zależy oprocentowanie kredytów w tej walucie.

Analitycy zastanawiają się, czy Narodowy Bank Szwajcarski (SNB) będzie pierwszym w Europie, który wprowadzi zerowa stopę procentową.

W Szwajcarii - licząc miesiąc do miesiąca - ceny spadły o 0,7 proc. Najnowsze dane wzmagają oczekiwania dotyczące ewentualnych obniżek stóp w tym kraju, gdyż podobnie jak reszta Europy, Szwajcaria pogrąża się w recesji.

bEUJIaiL

Ostatnie cięcie stóp w Szwajcarii nastąpiło 20 listopada, a główna stopa spadła wtedy o 1 punkt procentowy - do 1 procenta. Najbliższe posiedzenie SNB planowane jest na 11 grudnia.

Główny strateg od rynków kapitałowych w Europie banku JP Morgan Chase Mislav Matejka napisał w raporcie oceniającym, że akcje spółek europejskich mają najlepsze perspektywy w nadchodzącym roku prognozuje, że Europejski Bank Centralny i Bank Anglii obetną stopy procentowe do jednego procenta.

Na początku tego wieku bank Japonii utrzymywał zerową stopę procentową, żeby zachęcić banki do udzielania kredytugospodarce pogrążonej w stagnacji.

ZOBACZ TAKŻE:

bEUJIajm
wiadomości
waluty
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)