Notowania

szwajcaria
23.10.2011 08:47

Szwajcarzy wybierają parlament

Niewiadomą pozostaje skład wybieranego przez nowy parlament, szwajcarskiego rządu. Ostatnio wzrosły antyimigracyjne i antyunijne nastroje.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ianlord/CC/Flickr)

Od wczesnych godzin rannych Szwajcarzy wybierają parlament. Szanse na największy sukces ma Prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), która w poprzednich wyborach w 2007 roku uzyskała blisko 29 proc. głosów, najlepszy wynik ostatnich 90 lat.

Niewiadomą pozostaje skład wybieranego przez nowy parlament rządu, w kraju, gdzie rosną antyimigracyjne i antyunijne nastroje.

To oskarżana o ksenofobię i populizm SVP właśnie głośno sprzeciwia się integracji z UE i niekontrolowanej - jej zdaniem - imigracji, wykorzystując antyimigracyjny klimat w społeczeństwie.

Socjaldemokratyczna Partia Szwajcarii (SPS), która w ostatnich wyborach zajęła drugie miejsce z ok. 19,5 proc. głosów, stawia przede wszystkim na walkę z lobbingiem we władzach i imigracją zarobkową oraz na głębokie reformy gospodarcze.

Trzecia obecnie siła w parlamencie, Wolna Demokratyczna Partia Szwajcarii.Liberałowie (FDP-L), może w tym roku liczyć na ok. 17,7 proc. głosów. Jednak od kilku lat poparcie dla ugrupowania spada, ostatnio przez jego znikomy - mimo deklarowanej kompetencji w sprawach gospodarczych - udział w debacie nad przewartościowanym frankiem oraz przez poparcie dla energii atomowej.

Dzisiejsze wybory wyłonią 200 delegatów Rady Narodowej (izby niższej) oraz 46 członków Rady Kantonów (izby wyższej) w szwajcarskim parlamencie. 14 grudnia nowo wybrani parlamentarzyści wyłonią skład 7-osobowego rządu (Rady Federalnej).

W tym roku do głosowania uprawionych jest ok. 5,1 mln wyborców w liczącej 7,7 mln ludzi Szwajcarii. Frekwencja wyborcza jest zazwyczaj stosunkowo niska (ok. 48,3 proc.). Wynika to z faktu, że w ramach ustroju demokracji bezpośredniej w ważnych sprawach Szwajcarzy głosują w ogólnonarodowych i regionalnych referendach, urządzanych kilka razy do roku.

Lokale wyborcze będą czynne do godziny 12 w południe; wstępnych wyników należy spodziewać się chwilę później.

O sytuacji w Szwajcarii czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t127685.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/orlowski;dla;money;pl;trzeba;kibicowac;szwajcarom,75,0,905291.html) Orłowski dla Money.pl: Trzeba kibicować Szwajcarom Zobacz, co znany ekonomista sądzi na temat ostatniej decyzji szwajcarskiego banku centralnego o usztywnieniu waluty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/229/t142821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/2;miliardy;frankow;pomocy;dla;przedsiebiorstw;ktore;ucierpialy;przez;franka,239,0,892911.html) Ucierpieli przez franka. Pomogą im Szwajcarzy Szwajcarski rząd postanowił wesprzeć kwotą 2 miliardów franków szwajcarskich (1,74 miliarda euro) przedsiębiorstwa, które ucierpiały na skutek wysokiego kursu franka. Krok taki ma na celu ochronę miejsc pracy - poinformowano w środę w komunikacie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t152761.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ich;cierpliwosc;sie;skonczyla;frank;wreszcie;spadnie,77,0,885581.html) Ich cierpliwość się skończyła. Frank wreszcie spadnie? Szwajcarski bank centralny obciął stopy. Taki krok może jednak nie wystarczyć.
Tagi: szwajcaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz