Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji

0
Podziel się:

Według szwedzkiej gazety alternatywą wobec rosyjskiego eksportu energii do UE może być sprzedaż paliwa jądrowego.

Szwecja kupi paliwo jądrowe od Rosji
(Rama/CC/Wikimedia)

Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall kupi paliwo jądrowe do elektrowni atomowej w Ringhals pod Goeteborgiem od rosyjskiej spółki Rosatom - podał dziennik Svenska Dagbladet. Według gazety Szwecja może się uzależnić od rosyjskiej energetyki.

_ Rosja traktuje politykę energetyczną jako narzędzie polityki zagranicznej oraz bezpieczeństwa _ - twierdzi, cytowany przez dzisiejszy _ Svenska Dagbladet _, zastępca ds. badań Szwedzkiej Agencji badań nad Obronnością (FOI) Jakob Hedenskog.

_ Svenska Dagbladet _ przypomina, że UE próbuje ograniczyć zależność energetyczną od Moskwy. _ Unia Europejska chce znaleźć alternatywne źródła energii. Rosja także szuka innych poza ropą i gazem sposobów na eksport energii _ - zauważa ekspert FOI.

Według szwedzkiej gazety alternatywą wobec rosyjskiego eksportu energii do UE może być sprzedaż paliwa jądrowego. Jednym z pierwszych unijnych klientów spółki Rosatom będzie szwedzki koncern Vattenfall, który próbną dostawę paliwa do elektrowni w Ringhals ma otrzymać w 2014 roku. Jeśli testy wypadną pomyślnie, kontrakt zacznie obowiązywać najwcześniej od 2020 roku.

Szef działu energii jądrowej w Vattenfall Torbjoern Wahlborg tłumaczył _ Svenska Dagbladet _, że firma zdecydowała się na współpracę z Rosjanami, aby _ zwiększyć liczbę dostawców i wpłynąć w ten sposób na niższą cenę paliwa _. Dotychczas paliwo jądrowe pozyskiwano ze Stanów Zjednoczonych (koncern Westinghouse) oraz z Francji (Areva).

Rosyjski państwowy koncern Rosatom na początku lipca wstępnie porozumiał się z fińską firmą Fennovoima w sprawie budowy nowej elektrowni atomowej na półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem.

Ustalono, że umowa o dostarczeniu przez Rosjan reaktora do Hanhikivi 1 ma zostać podpisana do końca 2013 roku. Rosjanom zaproponowano również objęcie 34 proc. udziałów w spółce.

Informacja o chęci współpracy z Rosjanami wywołała debatę w fińskich mediach. Wielu polityków i ekspertów obawia się, że obecność spółki Rosatom w Finlandii będzie mieć polityczne konsekwencje.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rekordowy" polityk zapowiedział rezygnację 21-letni deputowany ze Szwecji ogłosił, że po zakończeniu we wrześniu 2014 roku kadencji parlamentu, odchodzi z polityki, ponieważ jest rozczarowany działaniem Riksdagu, który jest według niego bezużyteczny.
Słynny okręt z XVI wieku odnalezioniony Działa armatnie z pokładu Marsa będzie można od sierpnia zobaczyć w muzeum w Vaestervik (wschodnie wybrzeże Szwecji).
Skazali mężczyznę za ludobójstwo Podczas procesu szwedzcy sędziowie udali się do Rwandy, gdzie wysłuchali zeznań świadków - oskarżony uczestniczył w przesłuchaniach przez łącze wideo.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)