Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szwecja: Rozpoczęły się wybory parlamentarne

0
Podziel się:

Od godziny 8 rano Szwedzi głosują w wyborach do parlamentu, a
także władz województw oraz gmin.

Szwecja: Rozpoczęły się wybory parlamentarne
(Jonas Bergsten/PD/Wikipedia)

W niedzielę od godziny 8 rano Szwedzi głosują w wyborach do parlamentu, a także władz województw oraz gmin. Prawie dwa miliony wyborców spośród ponad siedmiu milionów uprawnionych zagłosowało przed terminem.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 20. Spodziewana jest wysoka frekwencja. W wyborach parlamentarnych w 2010 roku wyniosła 84,63 proc.

Jeszcze w sobotę politycy toczyli telewizyjne debaty oraz namawiali nieprzekonanych do oddania głosu na ich partię.

Według ostatnich sondaży największe szanse na zwycięstwo ma lewicowa opozycja skupiona wokół Partii Socjaldemokratycznej. Zwycięstwo tego bloku oznaczałoby koniec ośmioletnich rządów centroprawicowego sojuszu kierowanego przez premiera Fredrika Reinfeldta.

Czerwono-zielona opozycja (Partia Socjaldemokratyczna, Partia Zielonych i Partia Lewicy) może liczyć na 45,8 proc. głosów. Rządzącą koalicję, na której czele stoi Umiarkowana Partia Koalicyjna, popiera 39,4 proc. wyborców.

Szanse na podwojenie poprzedniego wyniku ma nacjonalistyczna partia Szwedzcy Demokraci, która osiąga poparcie 9,8 proc.; ugrupowanie to, bojkotowane przez wszystkie główne siły polityczne, jako jedyne postuluje ograniczenie imigracji.

Zwycięstwo lewicowej opozycji z pewnością będzie oznaczać dla Szwedów podwyżkę podatków i utratę części popularnych ulg. Zabieg ten ma sfinansować obiecywany wzrost nakładów w sferze społecznej.

Obecny rząd przestrzega, że przełoży się to na likwidację miejsc pracy, które dzięki reformom fiskalnym powstały w ciągu ostatnich 8 lat.

Kandydatem czerwono-zielonego bloku na premiera jest przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej 57-letni Stefan Loefven, który do 2012 roku kierował związkiem zawodowym pracowników przemysłu metalowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Podpalenia aut w stolicy Szwecji Świadkowie relacjonowali, że widziano tam wtedy grupę od 20 od 50 osób, ale nikt nie został aresztowany.
Wybory w Szwecji. Opozycja z lekką przewagą Poparcie dla socjaldemokratów, Partii Zielonych i Partii Lewicy wynosi 46,9 procent.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)