Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koleje w polsce
30.11.2010 13:06

Szybka kolej w Polsce: Za rok poznamy trasę

Pierwsze pociągi z Warszawy do Poznania i Wrocławia pojadą najwcześniej w 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David McKelvey/CC/Flickr)

Pierwsze pociągi z Warszawy do Poznania i Wrocławia pojadą najwcześniej w 2020 roku. *Za rok ma być znany przebieg trasy - zapowiada dyrektor Centrum Kolei Dużych Prędkości w PKP PLK, Jan Raczyński. Obecnie kolejarze prowadzą konsultacje społeczne dotyczące przebiegu linii.*

W ramach konsultacji społecznych kolejarze spotykają się z przedstawicielami władz lokalnych i innych organizacji, które są zainteresowane tym, jaka będzie trasa szybkich kolei. Jedno z takich spotkań - dotyczące przebiegu trasy przez gminy Brzeziny i Rogów w okolicach Łodzi - odbyło się we wtorek w siedzibie PKP PLK w Warszawie.

Planowana linia dużej prędkości, tzw. linia Y, ma prowadzić z Warszawy do Łodzi, a później rozdzielić się na dwie odnogi - do Poznania i Wrocławia. Ma mieć długość ok. 450 km, a pociągi będą mogły po niej jechać z prędkością do 350 km/godz. Według wyliczeń kolejarzy, przejazd z Warszawy do Łodzi szybką koleją zajmie 35 minut, a nie jak obecnie 1 godz. 30 min.; ze stolicy do Poznania podróżni będą jechać 1 godz. 35 min., a do Wrocławia 1 godz. 40 min. (teraz trwa to odpowiednio 3 godz. i 5 godz.). Linia ma być gotowa około 2020 r.

_ - Teraz, na etapie opracowywania studium wykonalności dla linii dużych prędkości, jest ten czas, żeby rozmawiać i rozważać wszystkie za i przeciw dotyczące trasy _ - powiedział na spotkaniu Konrad Gawłowski, zastępca dyrektora Centrum Kolei Dużych Prędkości. Według harmonogramu przygotowania studium, przebieg trasy ma być przedstawiony PKP PLK do akceptacji w październiku 2011 roku.

Władze lokalne opowiadają się za przebiegiem linii wzdłuż krzyżujących się pod Łodzią autostrad A2 i A1. Grunty w tej okolicy są już zarezerwowane pod budowę dróg i słabo zurbanizowane, więc budowa będzie łatwiejsza i bardziej przyjazna środowisku.
Jak wyjaśniają przedstawiciele PKP PLK, między Warszawą a Łodzią linia dużych prędkości prawdopodobnie przebiegać będzie wzdłuż budowanej autostrady A2. Wtorkowe spotkanie było poświęcone trzem rozpatrywanym wariantom doprowadzenia linii do Łodzi - trasa może dochodzić w okolice Strykowa i dalej wzdłuż autostrady A1 do Łodzi, lub przecinać gminę Brzeziny, albo omijać ją od wschodu i południa.

Wykonawca studium, firma Ingenieria IDOM Internacional z Hiszpanii, optuje za tym trzecim wariantem. Jednak temu przebiegowi sprzeciwili się we wtorek przedstawiciele władz gmin Brzeziny i Rogów. Argumentują oni, że w tym wariancie linia przechodziłaby przez obszary krajobrazu chronionego, tymczasem główne dochody tych samorządów pochodzą z turystyki.

Kolejarze zapowiadają, że podobnych spotkań będzie jeszcze wiele. _ - Zależy nam, żeby budowa linii dużej prędkości, która będzie największą inwestycją kolejową nadchodzącej dziesięciolatki, przebiegała bez przeszkód _ - powiedział Raczyński.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t20053.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polske;i;rosje;polaczy;szybka;kolej,221,0,724445.html) Polskę i Rosję połączy szybka kolej? Cezary Grabarczyk rozmawiał o takim połączeniu z ministrem transportu z Rosji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t96163.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/18;mld;zl;na;remonty;torow;gdzie;beda;utrudnienia,104,0,714088.html) 18 mld zł na remonty torów. Gdzie będą utrudnienia? Polskie Linie Kolejowe zapowiadają, że remonty w latach 2011-14 obejmą około 1-2 tys. km torów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t103116.jpg ) ] (http://dom.money.pl/budownictwo/wiadomosci/artykul/kolej;duzych;predkosci;w;polsce;chca;budowac;chinczycy,147,0,712083.html) Kolej dużych prędkości w Polsce chcą budować Chińczycy Trwają przymiarki do budowy pierwszej linii o długości 450 km.
Tagi: koleje w polsce, pociąg, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz