Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Szydło: Atomowe referendum jest bez sensu

0
Podziel się:

Teraz wszyscy są pod wrażeniem tego co dzieje się w Japonii.

Szydło: Atomowe referendum jest bez sensu

Money.pl: Polska nie zrezygnuje z programu nuklearnego - zapewniła pełnomocnik do spraw energetyki jądrowej Hanna Trajonowska. To dobrze, że mimo katastrofy nuklearnej w Japonii, rząd chce nadal rozwijać energetykę atomową?

Beata Szydło, *wiceprezes *PiS: Tak. Zresztą Prawo i Sprawiedliwość w swoim programie ma również plan rozwoju energetyki jądrowej. Oczywiście, temat ten ma teraz inny wymiar przez sytuację w Japonii. Najważniejsze w dyskusji o elektrowniach jest obecnie ich bezpieczeństwo.

Nie bez znaczenia chyba są również koszty energii, bo będzie ona coraz droższa, między innymi przez nowe normy ekologiczne?

Dlatego właśnie potrzebna nam jest energetyka, która będzie dawała tanie źródła energii. Polska energia zaczyna być jedną z najdroższych w Europie, a po wprowadzeniu dyrektywy unijnej może być naprawdę kłopot. Są szacunki, według których ceny energii wzrosną od 60 do 70 procent.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t137297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekspert;dla;money;pl;spokojnie;to;tylko;awaria,185,0,810937.html) Ekspert dla Money.pl. Spokojnie, to tylko awaria
PiS mówi o jeszcze jednej ważnej kwestii. Musimy pamiętać i brać po uwagę to, że Polska ma bardzo duże złoża węgla kamiennego. Mamy dobrze rozwinięte górnictwo, które jest w tej chwili bardzo istotną częścią polskiej gospodarki. To w górnictwie zatrudnione są dziesiątki tysięcy ludzi. Dlatego i tę gałąź gospodarki musimy rozwijać.

A jak Państwo chcecie pogodzić te dwie sprawy?

Energetyka jądrowa to jest dość odległa przyszłość. Po pierwsze, w tej chwili nie ma jeszcze dokładnie sprecyzowanego programu jej rozwoju. Teraz akurat rząd zaczął o tym mówić więcej, ale myślę że trochę tak na zasadzie przedwyborczych deklaracji. A przecież to są również ogromne koszty i teraz nie ma na to pieniędzy.

Kiedy więc będzie czas żeby zabrać się za budowę elektrowni atomowych?

Biorąc pod uwagę zasoby węgla, które szacuje się na 30-40 lat wydobycia, to spokojnie będzie czas na pogodzenie tych dwóch nurtów w energetyce. Przy okazji trzeba pamiętać o tym, że duża liczba polskich firm oparta jest i przygotowana do tego, żeby korzystać tylko z energii węglowej.

Po wydarzeniachw Japonii, jak pokazują sondaże, Polacy zaczęli się obawiać energii jądrowej. Są argumenty którymi można ich przekonać?

W tej chwili robienie jakichkolwiek sondaży i pytanie Polaków nie ma sensu. To nie jest dobry czas na pytania czy energetyka jądrowa powinna się rozwijać. Właśnie teraz wszyscy są pod wrażeniem tego co dzieje się w Japonii.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/182/t75446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;nie;chca;atomu;na;swiecie;kontrole,131,0,794755.html) Niemcy nie chcą atomu. Na świecie kontrole
Trzeba też zaczekać na to, jaka będzie ocena tej sytuacji, wiadomo że przyczyny były poza ludzkimi przewidywaniami. Trzęsienie ziemi nie zdarza się wszędzie i zawsze. I to była siła wyższa, niemniej jednak myślę że pojawią się jakieś oceny, ekspertyzy na temat zabezpieczenia i w ogóle energetyki atomowej na świecie.

Będą się wypowiadać eksperci z różnych krajów, w których taka technologia jest rozwinięta, jak na przykład w Niemczech czy Francji. Warto więc zaczekać na ocenę sytuacji na świecie.

Czyli pomysł z referendum który postulowało SLD, a premier nie wykluczył go, też jest nietrafiony?

Referendum akurat w tej kwestii jest najgorszym z możliwych pomysłów. Wszyscy jesteśmy w stanie już teraz przewidzieć jego wynik. Szczególnie, jeśli miałoby być ono przeprowadzane w tym roku, krótko po wydarzeniach w Fukushimie. Teraz byłby to zabieg kompletnie bez sensu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t135637.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tyle;samo;polakow;za;atomem;i;przeciw,5,0,799749.html) Tyle samo Polaków za atomem i przeciw 32 proc. ankietowanych chce, by Polska wycofała się z planów budowy elektrowni jądrowej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/t135935.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/halicki;nie;dojdzie;do;referendum;atomowego,102,0,799334.html) Halicki: Nie dojdzie do referendum atomowego Mamy przestarzałe i drogie źródła energii. Musimy budować elektrownie jądrowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t75449.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakiet;atomowy;rzadu;do;speckomisji,243,0,804595.html) "Pakiet atomowy" rządu do speckomisji Sejm powołał w piątek komisję nadzwyczajną, do której trafią proponowane przez rząd przepisy mające umożliwić budowę w Polsce elektrowni jądrowych.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)