Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Szydło: W firmach państwowych nie będzie jak w Biedronce

0
Podziel się:

Sprzeciwiamy się wyprzedaży rodowych sreber, aby zapchać dziurę budżetową.

Szydło: W firmach państwowych nie będzie jak w Biedronce

Money.pl: Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość nie chce prywatyzować spółek skarbu państwa i manifestuje to poprzez wotum nieufności wobec ministra Aleksandra Grada? Przecież pieniądze zagranicznych inwestorów to ogromne wsparcie dla państwa.

Beata Szydło, posłanka, wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości: Ale my nie jesteśmy przeciwnikami prywatyzacji w ogóle. Są takie spółki, które powinny być prywatyzowane, by ich sytuacja się polepszała. Sprzeciwiamy się natomiast wyprzedaży za granicę spółek energetycznych o znaczeniu strategicznym. Najlepszym przykładem jest Lotos. Ale również plany prywatyzacji kolei są niepokojące. Pomysły ministra Grada nie są uzasadnione interesem państwa.

Ale jakie widzicie zagrożenie w sprzedaży tych spółek? Przecież zazwyczaj kupują je duże korporacje, a one nie kierują się ideologią, a chęcią zysku. Raczej nie będą fundowały nam politycznych inicjatyw.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t137128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprawdz;na;jakich;debiutach;zarobisz;w;tym;roku,237,0,808685.html) Sprawdź, na jakich debiutach zarobisz w tym roku Można tak założyć, ale to bardziej kwestia samego uzależnienia od obcego kapitału. Kwestia odprowadzania podatków, zatrudniania ludzi, spraw związanych ze zwolnieniami. Nie wydaje mi się, żeby właściwym było uzależniać energetykę naszego kraju od zagranicznych pieniędzy.

Ale jakie widzi Pani konkretne zagrożenia z tym związane? Boi się Pani, że będą sztucznie windować ceny, żeby zrobić nam przykrość?

Podam przykład z mojego regionu. Tam duża firma chemiczna została sprzedana zagranicznemu inwestorowi. W tej chwili prawdopodobnie szykuje się on do przeniesienia produkcji poza Polskę i nic nie można z tym zrobić. Rozumiem, że spowodowane jest to interesem ekonomicznym, że ten przedsiębiorca szuka najtańszych sposób produkcji. Boli mnie to, że nikt nie może wpłynąć na jego decyzję.

To przykre, że zostaną zwolnieni ludzie, ale takie są reguły wolnego rynku.

Ja to rozumiem, ale gdyby tam swój udział miał skarb państwa, to możnaby coś jeszcze negocjować. Ratować produkcję.

W sztuczny sposób, pompując tam publiczne pieniądze? To kosztowne dla budżetu i Unia tego zabrania.

No tak, ale trzeba brać pod uwagę prawa pracownicze. Proszę spojrzeć na Biedronkę. Tam jest tanio, bo firma ma bardzo niskie koszty pracownicze.

Dlaczego siłą Polski nie powinna być tania siła robocza? Czytaj na następnej stronie

Oczywiście, że trzeba dbać o jakość pracy i wynagrodzenie, ale chyba nie przez upaństwawianie firm.

My nie chcemy upaństwawiać. My chcemy tylko zostawić w rękach państwa pewien majątek. Zasób własnych firm. Według nas, sprzedanie ich spowoduje, że uzależnimy się gospodarczo i finansowo. Brytyjczycy pozbyli się kopalni i teraz żałują. Już widać, że w Europie będą dominować najsilniejsi. My nie będziemy należeć do tej grupy, jeśli nie będziemy nic posiadać. Naszą siła nie może być jedynie tania siła robocza.

Ale silną gospodarkę buduje się również poprzez dobre zarządzanie. W publicznych firmach ono jest z reguły dużo gorsze niż w prywatnych.

**

Z reguły tak, ale jest wiele prywatnych firm, które borykają się z kłopotami tego rodzaju.

Racja, są wyjątki, ale ja dalej nie wiem, czego konkretnie PiS obawia się w przypadku przejmowania największych spółek przez zagraniczny kapitał.

My sprzeciwiamy się temu, by na przykład Lotos miał być sprzedany za mniejsze pieniądze niż te, które otrzymał niedawno w pożyczce, która ma pomóc mu w rozwijaniu działalności. A takie plany ma minister Grad.

Do tego firma ta miałaby iść w ręce Rosjan, a przecież energetycznie jesteśmy od nich wystarczająco uzależnieni. Po prostu sprzeciwiamy się pospiesznej wyprzedaży rodowych sreber, tylko dlatego, że czymś trzeba zapchać dziurę budżetową.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/t98288.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koalicja;obroni;grada;rostowski;juz;trzeci;raz;cwiczy,75,0,804171.html) Koalicja obroni Grada. "Rostowski już trzeci raz ćwiczy" Jarosław Kaczyński chce odwołać ministra skarbu państwa za _ całokształt _. PO wniosek traktuje w kategoriach humorystycznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t95533.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kaczynski;chce;glowy;kolejnego;ministra;koniec;grada,20,0,803860.html) Kaczyński chce głowy kolejnego ministra. Koniec Grada? Prawo i Sprawiedliwość złoży wniosek o wotum nieufności wobec Aleksandra Grada. PiS krytycznie ocenia jego politykę prywatyzacyjną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/194/t19906.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grad;inwestorzy;lotosu;na;przelomie;roku,198,0,802246.html) Grad: Inwestorzy Lotosu na przełomie roku Szef resortu skarbu poinformował, że może zrezygnować z wypłaty tegorocznej dywidendy dla dobra interesów finansowych koncernu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)