Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Gratkiewicz
Jacek Gratkiewicz
|

Ta rozmowa byłaby inna, gdyby nie cisza wyborcza

0
Podziel się:

Politolog Jarosław Flis tłumaczy dlaczego lepszy jest model anglosaski.

Ta rozmowa byłaby inna, gdyby nie cisza wyborcza

Money.pl: Od północy nie można prowadzić agitacji. Tylko czy ten przepis ma jeszcze sens?

*Jarosław Flis, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego: *Nie jestem zwolennikiem _ ciszy wyborczej _. Kiedyś miała na celu wystudzenie atmosfery, by w rozemocjonowanej demokracji po przemianach w ostatniej chwili nie dochodziło do ekscesów. Teraz mamy problemy zupełnie odwrotne. Jest niska frekwencja i zaangażowanie bardzo powierzchowne.

Bardziej podoba mi się rozwiązanie anglosaskie, to znaczy nie można agitować tylko w lokalu wyborczym. Poza nim można do ostatniej chwili namawiać na głosowanie i przekonywać do poszczególnych partii. I nie ma w tym niczego złego. To mogłoby pomóc, żeby ten balon zainteresowania w ostatniej chwili nie opadł, szczególnie jeśli gwałtownie zmieni się pogoda.

Co akurat się u nas dzieje. Jest zła pogoda, nie ma emocji. Wyborca jest bardziej skłonny zostać w domu.

Można znaleźć różne inne usprawiedliwienia, żeby nie iść zagłosować. Jest _ cisza wyborcza _, nie ma więc tego elementu podgrzewania atmosfery i wywoływania zainteresowania. Nie widzę więc argumentów przemawiających za zakazem agitacji.

Szczególnie, że w dobie internetu taka _ cisza _jest fikcją.

Dokładnie. Rozumiem jeszcze, gdyby ten przekaz znikał. Ale to jest tak, że wszystko co zostanie oblepione na ulicach czy wrzucone do internetu - zostaje tam. Każdy może sobie do tego wejść i obejrzeć wszystkie spoty na YouTube. Nie bardzo więc rozumiem, dlaczego zabrania mu się nowych treści, ale wszystkie zamieszczone do północy w piątek może przeglądać. Nie jest to jakiś dramat, ale prowadzi do sztuczności, założę się, że pan też podczas ostatnich wyborów dostawał sms-y z wynikami od znajomych.

Dostawałem.

Widzi pan. Ta cała cisza jest sztuczna. We Francji też było kiedyś takie embargo i skończyło się to tym, że gwałtownie wzrosła oglądalność belgijskiej i szwajcarskiej telewizji. Te telewizje podawały informacje, których nie mogła podać telewizja francuska.

Wyobraża sobie Pan taką sytuację, że niemieckie media, które od kilku dni wyjątkowo interesują się naszymi wyborami, informują na bieżąco o sondażowych wynikach wyborów?

Takie rozwiązanie też jest możliwe. Jak na razie _ cisza wyborcza _ jednak obowiązuje. Trzeba jakoś z nią żyć. Jak stanie się tak, że będzie już wszystkich uwierała, albo będzie już śmiesznym przepisem, zostanie zmieniona.

A może politycy nie ruszają jej, bo im pomaga?

Nie wydaje mi się, żeby jakiejkolwiek partii pomagała. Zresztą politycy słabo wykorzystują te możliwości, które teraz mają, więc wątpię żeby wykorzystali dodatkowe dwa dni w jakiś wyjątkowy sposób.

To dlaczego nikt tego nie chce zmienić?

Bo jeszcze okazałoby się, że na zmianie ktoś może stracić. Bo kto zyskiwał na tym, co było do tej pory? Ci co wygrywali, więc po co zmieniać coś co mogło nam pomóc?! Wydaje się więc, że jesteśmy na taki zakaz agitacji skazani. Trzeba się tą błogą ciszą cieszyć.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t160685.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chetnych;do;sejmu;nie;jest;tak;wielu;najwiecej;w;kielcach;najmniej;w;walbrzychu,239,0,931567.html) Chętnych do Sejmu nie jest tak wielu. Piętnastu na jedno miejsce W wyborach o mandat poselski ubiegać się będzie łącznie 7035 kandydatów, a o miejsce w Senacie - 500 osób.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/11/t116491.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/na-glosowanie-mozesz-przyjsc-pijany.html) Na głosowanie możesz przyjść pijany Ważne, byś zachowywał się poważnie i nie hałasował. Zobacz, czego natomiast nie wolno robić w lokalu wyborczym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t155183.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/jak;glosowac;w;wyborach;parlamentarnych,179,0,930739.html) Jak głosować w wyborach parlamentarnych? By nasz głos był ważny musimy pamiętać o kilku, podstawowych zasadach.
wybory
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)