Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ta zmiana uderzy po kieszeni miliony Polaków

0
Podziel się:

Na dopłaty do przedszkoli i żłobków w pierwszym roku pójdzie 320 mln zł, później ma być znacznie więcej.

Ta zmiana uderzy po kieszeni miliony Polaków
(Alexshalamov/Dreamstime)

Sejm rozpoczyna prace nad przyszłorocznym budżetem. Zaplanowano w nim między innymi 320 milionów złotych na dopłaty do przedszkoli, co cieszy polityków PSL-u.

Wiceszef sejmowej komisji edukacji Zbigniew Włodkowski tłumaczył na konferencji prasowej, że tymi środkami będą dysponować samorządy. Na początek ten strumień pieniędzy będzie niewielki, ale z roku na rok ma wzrastać - mówił.

Przypomniał, że PSL złożyło w listopadzie ubiegłego roku projekt ustawy, który przewiduje wsparcie gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej dla dzieci 5-letnich. W 2013 r. miałoby to kosztować 1 miliard zł.

Rząd przygotował własne założenia do ustawy o systemie oświaty, w którym znalazły się regulacje dot. edukacji przedszkolnej. _ Założenia jakie przedstawiło MEN są zbieżne z pomysłem z PSL _ - zaznaczył Włodkowski.

Jak podkreślił MEN, podobnie jak PSL chce, aby z roku na rok obejmować coraz to młodsze dzieci uczęszczające do przedszkoli dofinansowywaniem z budżetu.

_ - Cieszy nas to, że nasza inicjatywa pobudziła MEN, że ten pomysł znalazł odzwierciedlenie w założeniach. Czekamy na propozycje ustawy złożonej przez rząd do pani marszałek _ - oświadczył Włodkowski.

Sprawa finansowania przedszkoli wywołała sporo kontrowersji rok temu, gdy samorządy - korzystając z nowych przepisów - zaczęły radykalnie podnosić opłaty za pobyt maluchów w placówkach. Protesty rodziców spowodowały, że sprawą zajęli się politycy wszystkich opcji.

W czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na przyszły rok. Minister edukacji Krystyna Szumilas poinformowała, że na dofinansowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa w 2013 r. przeznaczonych będzie 320 mln zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Rodzice mniej zapłacą za przedszkola? Minister: środki z dodatkowej puli służyć będą obniżeniu opłat wnoszonych przez rodziców za dodatkowe godziny spędzone przez dzieci w przedszkolach.
Kaczyński i Pawlak. O czym będą rozmawiać? Wicepremier ma się spotkać także z Januszem Palikotem; na wtorek planowane jest spotkanie Pawlaka z politykami Solidarnej Polski.
Oczekują ułatwień dla przedsiębiorców i... - To jest niezmiernie ważny temat. Pan premier Pawlak ten pomysł podnosi już prawie od pół roku. Państwo nie może sprzyjać nieuczciwym przedsiębiorcom - szef klubu PSL.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)