Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tak będzie wyglądało drugie expose premiera

0
Podziel się:

Paweł Graś ujawnił, czy Donald Tusk ogłosi wymianę ministrów. Zdradził nawet, czego premier nie powie w trakcie wystąpienia.

Tak będzie wyglądało drugie expose premiera
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Premier powie w drugim expose, co udało mu się zrobić i jakie są plany rządu. Zapowiedział to w TVP Info rzecznik rządu Paweł Graś. Dodał, że Plaforma Obywatelska chce, aby expose zostało wygłoszone w piątek.

_ - Dzisiaj oficjalnie zwrócimy się do pani marszałek z propozycją, by to wystąpienie miało miejsce w piątek. Jesteśmy już po nieoficjalnych konsultacjach. Pan premier jest również w stałym kontakcie z panią marszałek _ - powiedział Graś.

_ - Będziemy się starać, żeby w piątek, ten dzień przed weekendem, zapełnić informacją premiera o tym, co udało i czego nie udało się zrobić, jeśli chodzi o realizację tego właściwego i prawdziwego expose sprzed roku _ - zaznaczył rzecznik rządu.

Jak poinformował, wystąpienie ma być ponadto informacją o tym, _ jakie plany rząd ma na najbliższe miesiące i lata w związku z sytuacją ekonomiczną w Europie _. Zapytany, jak długie ma być _ drugie expose _ Tuska, Graś odparł: _ Trudno mi powiedzieć, ale myślę, że nie będzie odbiegało od standardów; na pewno nie będzie tak długie, jak słynne, bodajże 3,5-godzinne, wystąpienie pana premiera swego czasu _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/14/m248334.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/rozmowyogospodarce/artykul/money;pl;do;schetyny;pis;jest;od;was;lepszy;schetyna;przyznaje;ze;,122,0,1173626.html) *Money.pl do Schetyny: PiS jest od was lepszy! Schetyna: Przyznaję, że... * Polityk Platformy odpowiada na ważne pytanie: Co zrobi PO, żeby odzyskać przewagę sondażach. Graś powiedział również, że nie spodziewa się, by wystąpieniu premiera towarzyszyła rekonstrukcja rządu. _ Każdy z ministrów jest przez pana premiera na bieżąco oceniany, obserwowany i decyzje personalne podejmuje pan premier, jeśli uzna to za stosowne. Nie spodziewam się, że elementem tej informacji rządu będą kwestie dotyczące jego rekonstrukcji. Raczej chodzi o program, o merytorykę, o wyzwania, które stoją przed Polską _ - podkreślił rzecznik.

Według niego, szef rządu nie będzie też raczej poruszał w _ expose _ tematów światopoglądowych. _ Nie sądzę, myślę, że w kwestiach światopoglądowych debata toczy się w Sejmie, w różnych gremiach nad konkretnymi projektami, konkretnymi rozwiązaniami. Oczywiście te rozwiązania mają i swoich przeciwników, i swoich zwolenników, to jest normalne _ - ocenił rzecznik rządu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/240/157936.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/prezes;pis;wzywa;do;kontroli;i;likwidacji;nfz,114,0,1173618.html) *Prezes PiS wzywa do kontroli i likwidacji NFZ * Jarosław Kaczyński wyjaśnia, dlaczego polska służba zdrowia kuleje.

Jak zaznaczył, Tusk w swoim wystąpieniu będzie się głównie odnosił _ do sytuacji gospodarczej, ekonomicznej, do narzędzi, jakie rząd chce zastosować i przygotować w walce z potencjalnym kryzysem _. _ Ale także pewnie o sytuacji społecznej i o tym, co zaczyna być dla nas coraz bardziej bolesne, czyli o bezrobociu i środkach walki z bezrobociem _ - dodał.

Ocenił przy tym, że około 80 proc. zapowiedzi z ubiegłorocznego expose Tuska zostało zrealizowane. _ Przypomnę, że ono było planem na 4 lata, a około 80 proc. zapowiedzi premiera zostało zrealizowane. Będziemy w tym tygodniu precyzyjnie mówić, pokazywać, co zostało zrobione, a co nie zostało zrobione. To po pierwsze, a po drugie - żyjemy w czasach dynamicznych, zmieniającej się sytuacji i rząd musi zachowywać się elastycznie: nie doktrynersko, nie ideologicznie, tylko musi dostosowywać gospodarkę, rozwiązania do sytuacji gospodarczej i ekonomicznej _ - przekonywał rzecznik rządu.

Rzecznik rządu Paweł Graś uważa, iż nie ma nic złego w tym, że szef PSL, wicepremier Waldemar Pawlak _ komunikuje się z innymi klubami _. Chodzi o poniedziałkowe i dzisiejsze spotkania Pawlaka z liderami klubów opozycyjnych.

_ Nasz partner koalicyjny to już jest partner 5-letni, to już jest długie małżeństwo, ale jesteśmy ciągle z tego partnera bardzo zadowoleni. Ja nie widzę, ani premier nie widzi w tym nic złego, że pan premier Pawlak komunikuje się z innymi klubami _ - powiedział Graś we wtorek rano w TVP Info.

Jego zdaniem, _ dokładnie taki sam zarzut można postawić premierowi, bo przecież to premier spotykał się swego czasu i z PiS, i z SLD, i z klubem Palikota _. _ Nie ma absolutnie nic złego w tym, że wicepremier rządu rozmawia z opozycją o konkretnych propozycjach i konkretnych pomysłach dotyczących gospodarki _ - zaznaczył rzecznik rządu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/172/125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/juz;wiemy;co;bedzie;w;expose;premiera,113,0,1173617.html) *Już wiemy, co będzie w expose premiera * Łukasz Pałka tłumaczy, kto korzysta na panującej w Polsce wolności gospodarczej.

Zapewnił też o zrozumieniu dla wewnątrzpartyjnej sytuacji Pawlaka w PSL. _ My naprawdę rozumiemy, że pan prezes Pawlak ma w listopadzie kongres swojej partii, po raz kolejny będzie się ubiegał o przywództwo i naprawdę rozumiemy, że ta perspektywa, już bardzo bliska, pociąga konieczność pewnych działań i pewnej aktywności prezesa Pawlaka, i naprawdę nie ma w tym nic złego _ - podkreślił Graś.

Według niego, koalicja PO-PSL oparta jest na _ szczerych i partnerskich stosunkach _, a nie - jak mówił - na _ hakach, różnego rodzaju prowokacjach, tak jak już bywało w historii Polski _. _ I dopracowaliśmy się takiej sytuacji, czego dowodem jest chociażby dzisiejsze posiedzenie rządu i kasowy VAT, że nawet pomimo różnic, udaje się osiągnąć kompromis i wypracować takie rozwiązania, które - z jednej strony nie są niebezpieczne dla budżetu, a z drugiej strony - spełniają tą najważniejszą rolę, czyli powinny być narzędziem służącym polskim przedsiębiorcom _ - powiedział rzecznik rządu.

Zapytany, czy PO rozważa możliwość koalicji z SLD, Graś odparł, że _ na razie nie ma w ogóle potrzeby mówienia o koalicjach _. Zastrzegł jednak, że _ polityka polega na tym, że nigdy niczego się nie wyklucza i nigdy na pewno nie mówi się ani tak, ani nie _. _ Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z PSL - obie partie w tej koalicji zachowują tożsamość, potrafią budować kompromis wokół różnych rozwiązań. To - myślę - również zostało przez wyborców bardzo wyraźnie docenione podczas ostatnich wyborów _ - ocenił Graś.

Pawlak spotkał się w poniedziałek z liderami: PiS - Jarosławem Kaczyńskim i Ruchu Palikota - Januszem Palikotem; we wtorek z kolei ma rozmawiać z prezesem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą. Spotkanie z liderem PSL wykluczył jedynie szef SLD Leszek Miller.

Pawlak zapowiadał w ubiegłym tygodniu, że z liderami ugrupowań parlamentarnych chce rozmawiać m.in. o deregulacji, propozycjach zmian w rozliczaniu VAT, a także zmianach dotyczących partnerstwa publiczno-prywatnego, aby samorządy mogły zrealizować więcej inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
PiS wygrywa w sondażu. Koniec dominacji PO? _ Platforma przygnieciona do ściany nawałnicą PiS-u. Ani be, ani me, ani kukuryku. _
Marsz PiS to "wyraz pewnej obolałości" _ - Jest to wyraz niezadowolenia, rozczarowania, pewnej obolałości - _powiedział polityk.
Polityk Platformy wyśmiewa decyzję PiS - _ To życie w wirtualnej rzeczywistości _ - tak wiceszefowa PO Hanna Gronkiewicz-Waltz ocenia wystawienie przez PiS kandydata na premiera.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)