Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tak Portugalia zarobiła na podniesionym VAT

0
Podziel się

Podwyższony z 10 do 23 procent VAT od usług gastronomicznych przyniósł portugalskiemu budżetowi 272 mln euro. Rząd zamierza utrzymać wyższą stawkę podatku również w przyszłym roku.

Tak Portugalia zarobiła na podniesionym VAT
(Septem Trionis/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)
bErSOmDF

Pomimo wrześniowych deklaracji ministerstwa finansów o planie obniżenia w 2014 r. 23-procentowej stawki podatku od usług gastronomicznych, gabinet Pedra Passosa Coelho zamierza utrzymać wysokość VAT na niezmienionym poziomie. W oczekującym na głosowanie w parlamencie rządowym projekcie budżetu brak zmian obiecanych władzom stowarzyszeń restauratorów.

Podwyższony od 1 stycznia 2012 r. podatek na usługi gastronomiczne jest ważnym źródłem wpływów budżetowych. Jak ujawniła minister finansów Maria Luis Albuquerque, w ub.r. portugalski budżet został zasilony kwotą 272 mln euro dzięki podniesieniu VAT z 10 do 23 proc. Łącznie z tego podatku zebrano 521 mln euro.

Pomimo większych wpływów podwyżka VAT w gastronomii zaciążyła też na portugalskim budżecie w związku ze zwiększeniem liczby bankructw w branży restauracyjnej.

bErSOmDH

Według szacunków Naczelnej Izby Skarbowej w Lizbonie podwyżka VAT przyczyniła się do wzrostu liczby bezrobotnych w sektorze gastronomicznym w ub.r. W związku z tym konieczne było wypłacenie przez państwo dodatkowych zasiłków dla bezrobotnych, a także finansowanie szkoleń dla osób zamierzających zmienić profesję. Podwyżka stawki podatku doprowadziła też do mniejszych zysków barów i restauracji.

_ - Po odliczeniu wydatków państwa saldo podwyżki VAT w gastronomii w 2012 r. wyniosło 172 mln euro _ - poinformowała Naczelna Izba Skarbowa.

Tymczasem według szacunków Portugalskiego Stowarzyszenia Hotelarzy, Restauratorów i Przedsiębiorców Gastronomicznych (AHRESP), nadmierne obciążenie fiskalne branży służy dalszej redukcji miejsc pracy i likwidacji działalności gospodarczej przez restauratorów.

_ - Do końca tego roku nasz sektor straci około 120 tys. miejsc pracy _ - ujawnił Jose Esteves, przewodniczący AHRESP.

bErSOmDN

Jednym z zarzutów kierowanych pod adresem rządu przez stowarzyszenia restauratorów jest zobowiązanie od stycznia br. lokali gastronomicznych do posiadania kas fiskalnych oraz obowiązkowego wystawiania faktur przy każdej transakcji. Na ich podstawie konsumenci mają prawo do 5-procentowego zwrotu podatku od towarów i usług.

W Portugalii działa około 85 tys. firm związanych z branżą gastronomiczną.

Czytaj więcej w Money.pl

bErSOmEi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)