Notowania

Także USA miały swoje katastrofy atomowe

Awaria układu chłodzenia sprawiła, że zaczął topić się rdzeń reaktora. Na szczęście nie doszło do jego rozszczelnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Kühn/CC/Wikipedia)

Najpoważniejsza katastrofa atomowa w historii USA wydarzyła się 28 marca 1979 roku. Stopił się wtedy rdzeń reaktora elektrowni na sztucznej wyspie Three Mile Island w Pensylwanii. Obsłudze udało się jednak nie dopuścić do jego rozszczelnienia i skażenia radioaktywnego na większą skalę.

Do dziś nie jest jasne co było przyczyną zaburzeń w działaniu systemu chłodzenia. W jego wyniku doszło do wycieku radioaktywnej wody i skażenia całego budynku reaktora. Natychmiast ewakuowano jego obsługę i ogłoszono lokalny alarm.

Zobacz relację telewizyjną z 1979 roku:

Przegrzany rdzeń reaktora zaczął się topić. Po kilkunastu godzinach obsłudze udało się jednak przywrócić prawidłowe działanie jego chłodzenia. Nie doszło do rozszczelnienia reaktora, a jedyną radioaktywną substancją, jaka wydostała się do atmosfery, była para wodna z układu chłodzenia.

Według oficjalnych źródeł nie stwierdzono, by ktokolwiek został poddany promieniowaniu przekraczającemu dopuszczalną dawkę.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t135118.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonczycy;zalali;reaktory;morska;woda;twierdza;ze;pomoglo,149,0,793237.html) Japończycy zalali reaktory morską wodą. Twierdzą, że pomogło Doszło do kolejnego wybuchu wodoru, a na brzegu leżało 2 tysiące ciał.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t135222.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niebo;nad;fukushima;zamkniete;mozliwe;skazenie;samolotow,50,0,794418.html) Niebo nad Fukushimą zamknięte. Mozliwe skażenie samolotów Zakaz przelotów nie obejmuje tylko śmigłowców rozpylających wodę nad reaktorami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t135262.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/japonia;oszczedza;prad;bedzie;blackout,253,0,794365.html) Japonia oszczędza prąd. Będzie blackout Media apelują do obywateli, by nie włączali komputerów i telewizorów.
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz