Przemysł tekstylny

Made in China, Made in Bangladesh... to najczęściej spotykane oznaczenia na metkach odzieży i to bez względu na producenta. Do krajów z tanią siłą roboczą produkcję przenieśli praktycznie wszyscy - od wielkich domów mody po znane sieciówki, likwidując tysiące miejsc pracy w swoich ojczystych krajach.

Co więcej, analitycy prognozują, że niekorzystne zmiany na rynku pracy w tej branży będą się nasilać nie tylko przez outsourcing, ale także coraz bardziej zaawansowaną automatyzację procesu produkcji.

Według szacunków amerykańskiego Biura Statystyk Rynku Pracy, do 2024 r. zatrudnienie w przemyśle tekstylnym, zmniejszy się o ponad jedną czwartą. Znikną miejsca pracy szwaczek, krawcowych czy włókniarzy.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
tak to się robi
2017-08-18 20:10
Wystarczy zdrowy patriotyzm lokalny i nie kupowanie od eksportowo ukierunkowanych chin i im podobnych. Jeżeli pracodawcy będą chciwi i dalej będą sprowadzać od nich towary, to najeży podjąć ukierunkowany bojkot, tak aby klienci kupowali tylko towar o pewnym pochodzeniu. Wypadało by przy tym wytworzyć współczynnik pochodzenia, który punktował by pozytywnie bliskość wytwórcy, hurtownika, przetwórcy a negatywnie jego całkowite oddalenie od klienta. Współczynnik taki byłby wagowy, więc jeżeli 15% komórki było by wyprodukowane w Polsce do miała bym np +20 punktów, w EU 50% + 0pkt, w Chinach 35% - 30pkt co dało by średnio -20 pkt i po przeważeniu -0,2. Oznaczało by to produkt raczej niekorzystny. +1 do -1. Takie teraz Polska w nowym wydaniu. Chodzi tu tylko oto, aby w jakiś sposób, jak największy, wracało do nas to co kupujemy w postaci inwestycji i wzajemnego handlu. Taki współczynnik można i wzbogacić o region, miasto i informację o wykorzystaniu dzieci przy pracy itp, aby wszystkie niepewne produkty można było pomijać.
P.
2017-08-09 03:41
A potem będzie reset. Twardy.
Syphar
2017-08-07 21:18
Te zawody i tak by wymarły - z Chinami czy bez, zastąpi je automatyzacja. To dobrze, bo ubrania będą jeszcze tańsze.
Pokaż wszystkie komentarze (73)