Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Te zmiany dotkną kieszeni milionów Polaków

0
Podziel się:

Zgodnie z projektowaną przez MEN ustawą, już od 2013 roku zwiększą się dotacje z budżetu, przekazywane samorządom na przedszkola i żłobki.

Te zmiany dotkną kieszeni milionów Polaków
(iStockphoto)
bFeWJKTF

Przedszkola mają być tańsze i bardziej dostępne - tak zapowiada minister edukacji Krystyna Szumilas. Zgodnie z projektowaną przez MEN ustawą, już od 2013 roku zwiększą się dotacje z budżetu, przekazywane samorządom. Pozwolą na obniżenie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu.

Minister wyjaśniała, że na projektowanej zmianie zyskają zarówno rodzice, jak i samorządy. Samorządy będą miały na rozwój edukacji przedszkolnej, a rodzice będą mniej płacić za przedszkola. Ministerstwo edukacji planuje każdego roku zwiększać kwoty, przekazywane samorządom na każdego przedszkolaka w wieku od dwóch do pięciu lat.

Obecnie w przedszkolach publicznych co najmniej 5 godzin pobytu dziecka jest bezpłatne. Za kolejne godziny rodzice muszą już płacić, nawet około 4 złotych. To ma się zmienić. Ministerstwo planuje stopniowe zwiększanie dotacji tak, by w 2016 roku każda godzina pobytu dziecka, ponad bezpłatne 5 godzin, kosztowała maksymalnie złotówkę.

bFeWJKTH

Minister Szumilas zapowiedziała, że w budżecie znajdą się na to pieniądze. W przyszłym roku wydatki budżetu będą z tego tytułu większe o 320 milionów złotych, w roku 2014 o miliard 148 milionów, a w 2015 o miliard 703 miliony złotych. W następnych latach kwoty te będą waloryzowane. Docelowo w 2016 roku dotacja na jedno dziecko ma wynosić ponad 1400 złotych.

Ministerstwo Edukacji chce za pomocą planowanych zmian sprawić, aby odsetek dzieci chodzących do przedszkola był porównywalny z unijnym standardem, czyli stanowił nie mniej niż 90 procent.

Minister Szumilas poinformowała, że założenia do zmiany ustawy zostały wysłane do konsultacji społecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Te opłaty za przedszkole niezgodne z prawem Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że pobieranie opłat od rodziców za zajęcia przedszkolne prowadzone w wakacje jest niezgodne z prawem.
Dotacje unijne dla instytucji kultury. Będzie badanie Badanie skierowane jest do przedstawicieli instytucji i organizacji prowadzących działalność kulturalną.
bFeWJKUi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)