Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Te zmiany zdecydują o przyszłości Unii Europejskiej

0
Podziel się:

Parlament w Strassburgu zagłosował za słynnym już Sześciopakiem.

Te zmiany zdecydują o przyszłości Unii Europejskiej
(PAP/EPA)

Parlament Europejski przyjął większością głosów sześć rozporządzeń, tak zwany sześciopak gospodarczy. Przepisy mają usprawnić zarządzanie i wzmocnić dyscyplinę finansów publicznych, szczególnie ważną w sytuacji wychodzenia z kryzysu.

Proponowane zmiany legislacyjne mają na celu modernizację zasad zarządzania gospodarką, zapobieganie ryzykownym operacjom finansowym i zapewnienie lepszej kontroli. Sześciopak składa się z pięciu rozporządzeń i dyrektywy.

Niektóre ze zmian to wzmocnienie procesu decyzyjnego Rady, poprawa dialogu pomiędzy instytucjami europejskimi w sprawach makroekonomicznych oraz nadzór w przypadku nadmiernej nierównowagi, zarówno krajów z deficytem, jak i nadwyżką na rachunku obrotów bieżących.

Pakiet przewiduje między innymi możliwość nałożenia sankcji na państwa strefy euro, które nie panują nad swoimi finansami publicznymi, zanim przekroczą ustalone w Unii limity deficytu i długu.

Pakietu nie udało się przyjąć przed wakacjami, bo Parlament domagał się bardziej automatycznych sankcji, z pominięciem głosowania, nakładanych na niesubordynowane państwa. Przyjęcie pakietu oceniane jest jako wielkie osiągniecie polskiej prezydencji.

Trójka wraca do AtenInspektorzy MFW, Europejskiego Banku Centralnego oraz Komisji Europejskiej wznawiają w jutro misję w Atenach. Na początku września przerwali ocenę greckich reform; ich raport jest warunkiem otrzymania przez Grecję kolejnej transzy pomocy.

_ - Ta decyzja została poprzedzona najnowszym oświadczeniem władz greckich w sprawie środków konsolidacji fiskalnej, co jest ważnym krokiem w kierunku osiągnięcia przez Grecję uzgodnionych celów fiskalnych do 2012 roku i przywrócenia greckich finansów publicznych na zrównoważoną ścieżkę _ - ogłosił rzecznik.

Powrót szefów misji był warunkowany rozstrzygnięciem przez Grecję tego, jak zamierza załatać dziurę budżetową w 2011 i 2012 roku, a także przeprowadzić konieczną prywatyzację.

Na początku miesiąca inspektorzy trojki zawiesili misję w Atenach, mimo że szósta transza powinna być uruchomiona do końca września. Wskazali na _ problemy techniczne _, które muszą rozwiązać Grecy. Tymczasem rząd w Atenach ogłosił, że bez kolejnej transzy w wysokości 8 mld euro z ponad 100 mld udzielonej w ubiegłym roku przez UE i MFW pożyczki, wystarczy mu pieniędzy na wypłaty pensji tylko do października.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/76/t40268.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jutro;rozstrzygnie;sie;przyszlosc;finansow;ue,226,0,921314.html) Jutro rozstrzygnie się przyszłość finansów UE Zagrożeniem dla przyjęcia kluczowego pakietu ustaw jest sprzeciw komunistów, socjaldemokratów, a nawet zielonych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t155792.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/z_rynku/artykul/hublot;nie;boi;sie;drogiego;franka,140,0,901772.html) Oni nie boją się drogiego franka Rok 2011 może być rekordowy dla szwajcarskiej branży producentów zegarków - uważa Jean-Claude Biver.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t113769.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/potrzebna;jest;europejska;agencja;ratingowa,54,0,867894.html) _ Potrzebna jest europejska agencja ratingowa _ Niemiecki prezydent wyraził wczoraj chęć stworzenia europejskiej agencji ratingowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)