Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Tego nie było od lat. PiS nokautuje Platformę

0
Podziel się:

Najnowszy sondaż nie pozostawia złudzęń, partia Jarosława Kaczyńskiego jest liderem.

Tego nie było od lat. PiS nokautuje Platformę
(Grzegorz Rogiński/KPRM)
bEKLCZGt

Na Prawo i Sprawiedliwość chce już głosować 30 proc. ankietowanych Polaków, a na Platformę Obywatelską tylko 26 proc. badanych - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Millward Brown. To największa przewaga jaka ostatnio udało się zyskać partii Jarosława Kaczyńskiego nad partią Donalda Tuska. W sondażu mocno zyskuje Ruch Palikota, a do Sejmu kwalifikuje się... Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego.

Z sondażu wynika także, że poza SLD, Ruchem Palikota oraz PSL do Sejmu wszedłby też Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Gdyby wybory odbyły się z końcem maja, na PiS zagłosowałoby o 3 proc. więcej wyborców niż w kwietniu. PO traci w stosunku do kwietnia 5 punktów procentowych.

SLD uzyskałby w majowych wyborach 13 proc. głosów, podczas gdy w kwietniu Sojusz mógł liczyć na poparcie na poziomie 10 proc.. 10 proc. wyborców zagłosowałoby zaś na Ruch Palikota czyli więcej o 5 pkt proc. w stosunku do kwietnia, na PSL swój głos oddałoby 5 procent ankietowanych. Ludowcy urośli o 1 pkt proc.. Jest też niespodzianka, do Sejmu weszłaby również partia Janusza Korwin-Mikkego - Kongres Nowej Prawicy - uzyskując 5 proc. poparcia. W ubiegłym miesiącu partia mogła liczyć na głosy 3 proc. potencjalnych wyborców. Udział w wyborach zadeklarowało 42 proc. ankietowanych.

bEKLCZGv

To już kolejny sondaż, w który PO przegrywa z PiS. Według badania CBOS gdyby wybory odbyły się w połowie maja, na partię Kaczyńskiego zagłosowałoby 26 proc. Polaków. PO traci do partii Jarosława Kaczyńskiego trzy punkty procentowe. W badaniu TNS Polska PiS prowadzi z PO 34:32. Poparcie PiS nie wzrasta jednak kosztem poparcia Platformy, gdyż ci, którzy odeszli z grona wyborców PO, powiększają elektorat wyborców niezdecydowanych.

Sondaż przeprowadzono 28-29. 05.2013r, przepytano 419 osób.

Tusk w czołówce nielubianych

bEKLCZGB

Jak wynika z niedawnego sondażu TNS OBOP (połowa maja), 67 proc. badanych uważało, że premier Donald Tusk źle wypełnia swoje obowiązki, z czego 25 proc. - że zdecydowanie źle, a 42 proc., że umiarkowanie źle. Zadowolonych z pracy szefa rządu było 26 proc. respondentów, z czego 22 proc. uważało, że Tusk raczej dobrze wypełnia obowiązki szefa rządu, a 4 proc., że zdecydowanie dobrze. 7 proc. ankietowanych nie miało zdania na ten temat. Ocena premiera nie zmieniła się znacząco w porównaniu do badania z kwietnia 2013 r.

Badanie wskazuje, że działalność rządu dobrze oceniło 21 proc. ankietowanych, z czego 18 proc. - umiarkowanie dobrze, a 3 proc. - zdecydowanie dobrze. Negatywną opinię na temat pracy Rady Ministrów miało prawie trzy czwarte badanych (72 proc.), w tym 46 proc. oceniło tę działalność raczej, a 26 proc. zdecydowanie źle. 7 proc. respondentów nie potrafiło wypowiedzieć się na ten temat.

W stosunku do badania z ubiegłego miesiąca ocena rządu - informuje TNS Polska - nieco się poprawiła, o 3 punkty procentowe wzrósł odsetek zadowolonych.

Czytaj więcej w Money.pl
"PO przegrywa ze sobą, a nie z PiS" Przewaga PiS nad PO może być trwała. Nie wynika to ze zwiększonej aktywności ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego, lecz z błędów rządu Donalda Tuska.
PiS może rządzić samodzielnie. Oto dowód Taką diagnozę przedstawił posłom i senatorom PO profesor Janusz Czapiński z UW. Są one fragmentem badania polskiego społeczeństwa.
Kolejny sondaż pogrąża Platformę Obywatelską Poniżej progu wyborczego znalazłyby się PSL, Solidarna Polska oraz Nowa Prawica.
Sejm pracuje tragicznie? To mówią sondaże Aż 71 procent badanych źle ocenia pracę Sejmu, a 55 procent - Senatu. Z kolei pracę Bronisława Komorowskiego dobrze ocenia 68 procent badanych, a negatywnie - 21 procent.
bEKLCZGW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)