Notowania

euro 2012
27.02.2012 11:17

Telemost Kijów-Warszawa. Co dalej z Euro 2012?

Zdaniem minister sportu, przygotowania do Euro 2012 idą bez opóźnień. Równie zadowolona z siebie jest strona ukraińska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

*Minister sportu Joanna Mucha zapewniła, że przygotowania do turnieju Euro 2012 przebiegają bez opóźnień. Poinformowała także o uruchomieniu w tym czasie 17 nowych połączeń kolejowych między Polską a Ukrainą. Równie zadowolona z przygotowań jest strona ukraińska. *

(aktualizacja 12:00)

Na zdjęciu minister sportu i turystyki Joanna Mucha i prezes spółki PL.2012 Marcin Herra

Joanna Mucha wierzy, że 15 maja będzie mogła zameldować gotowość kraju do przeprowadzenia mistrzostw. Zapowiedziała też ostateczne testowanie procedur na kwiecień i maj.

Podczas polsko-ukraińskiego telemostu poświęconego mistrzostwom Joanna Mucha, która jest też koordynatorem do spraw bezpieczeństwa na Euro 2012, poinformowała o uruchomieniu w tym czasie 17 nowych połączeń kolejowych między Polską a Ukrainą. Zwróciła też uwagę na konieczność przyspieszenia odpraw granicznych.

- _ Chodzi o odprawę graniczna i celną, która będzie przebiegała w jednym miejscu. W związku z tym przewidywane jest wzmocnienie obsady kadrowej na przejściach granicznych. Niezbędna będzie także zmiana niektórych procesów. Główne miejsca odprawowe to jest Medyka i Hrubieszów. W tej chwili czas odprawy wynosi od 40 minut do godziny. Ten czas oczywiście musi ulec skróceniu _ - tłumaczyła minister sportu.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JOANNY MUCHY:

Zadowolonej minister sportu wtóruje Marcin Herra, szef spółki PL.2012. Na sto dni do Euro 2012 nad jego przygotowaniem pracuje w Polsce ponad 175 urzędów i różnego rodzaju instytucji. Jego zdaniem do zakończenia prac jest bardzo blisko. - _ Cztery lata temu mieliśmy 5 procent zaawansowania inwestycji. Dzisiaj spośród inwestycji o wartości na 90 miliardów złotych, zaawansowane jest 94 procent inwestycji. Druga statystyka - 252 projekty organizacyjne, w tym 91 jest realizowanych zgodnie z terminem, kilka chcemy przyspieszyć, ale zaawansowanie projektów oceniane jest na 90 kilka procent - _ mówił Marcin Herra podczas telemostu w Warszawie.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA HERRY, SZEFA SPÓŁKI EURO 2012:

Marcin Herra podkreślił, że na powodzenie Euro2012 działa bardzo dużo ludzi. - _ Wszystkie działania dziś są skoordynowane, w procesie przygotowań pracuje ponad 175 instytucji - zarówno centralne, jak i samorządowe, wszyscy wiedzą co jest jeszcze do zrobienia _.

Szef spółki PL2012 dodał, że celem organizatorów mistrzostw jest, by ich goście czuli się komfortowo i dobrze wspominali pobyt w Polsce i Ukrainie. Stąd też Polska przygotowuje projekty, które mają ten pobyt ujawnić. Wśród nich jest strona internetowa, która pomoże w przygotowaniu pobytu, a także jeden bilet, który pozwoli poruszać się po całej Polsce.

A co na to Ukraińcy?

- _ Polska i Ukraina są już praktycznie gotowe do mistrzostw _- oświadczył Borys Kołesnikow, wicepremier Ukrainy odpowiedzialny za przygotowania do Euro 2012, cytując UEFA. Prezentując stan przygotowań na 100 dni przed imprezą, wicepremier Kołesnikow powiedział, że na Ukrainie gotowe są już 4 nowe lotniska i cztery pasy startowe.

Dobrze przygotowana jest także łączność i transport. Podkreślił, że udało się zrobić wszystko co było zaplanowane, szczególnie jeśli chodzi o drogi. Odnowiony został też transport miejski oraz wybudowano nowe hotele dla turystów, którzy pojawią się na Ukrainie w czasie Euro. Borys Kołesnikow mówił też, że już są przygotowane cztery stadiony, na których odbędą się rozgrywki.

Podkreślił przy tym, że Ukraina będzie pierwszym krajem we wschodniej części Europy, który będzie posiadał stadiony prywatne. _ - Jesteśmy przekonani, że turniej odbędzie się na najwyższym poziomie, a kibice będą zadowoleni. Życzę polskim kolegom wszystkiego najlepszego _ - powiedział ukraiński wicepremier odpowiedzialny za przygotowania do Euro 2012.

Na marzec zaplanowano spotkanie polsko-ukraińskiego komitetu organizacyjnego poświęcone ostatnim przygotowaniom do mistrzostw. Konferencja Kijów - Warszawa, poświęcona przygotowaniom do Euro 2012 na Ukrainie i w Polsce na 100 dni przed otwarciem mistrzostw. Celem konferencji była diagnoza stanu przygotowań oraz dopracowanie zasad współpracy między organizatorami podczas Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

Ze strony polskiej w telemoście wzięli udział minister sportu i turystyki Joanna Mucha, prezes spółki PL.2012 Marcin Herra, dyrektor turnieju Euro 2012 Adam Olkowicz. Ze strony ukraińskiej, w Kijowie pojawił się wicepremier - minister infrastruktury Borys Kołesnikow, dyrektor turnieju UEFA Euro 2012 Martin Kallen, dyrektor turnieju Euro 2012 Martijan Łubkiwskij.

Czytaj więcej o organizacji Euro 2012
Ten system pozwoli dorobić na Euro 2012 Każdy będzie mógł wynająć mieszkanie kibicom, którzy przyjadą na mistrzostwa w ramach internetowego systemu rezerwacji.
Zwoliński: Nie wyrobimy się na Euro 2012? To małe Miki Drogi i kolej w proszku, ale legenda imprezy i tak powstaje między bramkami.
Drwią z minister. _ Mucha nie siada... _ Opozycja ostro atakuje minister sportu. Zobacz, czym grozi PiS oraz co szefowa resortu dostała od Ruchu Palikota.
Tagi: euro 2012, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz