Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ten dokument dobije polską zbrojeniówkę?

0
Podziel się:

Unijny przepis pozwoli startować w otwartych przetargach również zagranicznym koncernom zbrojeniowym.

Ten dokument dobije polską zbrojeniówkę?
(Hiuppo/CC/Wikipedia)

Polski przemysł zbrojeniowy obawia się unijnej dyrektywy numer 81. To przepisy, które zaczną obowiązywać pod koniec sierpnia, a dotyczą przetargów na sprzęt wojskowy. Unijna dyrektywa pozwoli startować w otwartych przetargach również zagranicznym wielkim koncernom zbrojeniowym.

Prezes największego polskiego konsorcjum zbrojeniowego Grupy Bumar Edward Nowak nie krył w rozmowie z IAR, że obawia się unijnej dyrektywy.

_ - Rodzimy rynek nie jest jeszcze gotowy na zmagania z potężnymi firmami z zagranicy _ - tłumaczy Nowak.

Według prezesa Bumaru obecnie największą przeszkodą w konkurowaniu z zagranicznymi firmami jest fakt, że wielkie koncerny zachodnie mają wieloletnie doświadczenie w branży zbrojeniowej a dodatkowo są znacząco wspierane przez swoje państwa. _ Niemcy kupują sprzęt od niemieckich firm, Brytyjczycy od brytyjskich a Francuzi od francuskich _ - mówi Nowak. Jego zdaniem u nas nadal pokutuje przekonanie, ze to co zagraniczne jest lepsze od polskich wyrobów i to jest największa bolączka rodzimej zbrojeniówki.

Zdaniem prezesa Nowaka w dostosowaniu się polskich firm zbrojeniowych do unijnej konkurencji pomogłyby proste zabiegi. Trzeba tylko zaangażowania ze strony naszego rządu, a konkretnie ministerstwa obrony, które jest głównym odbiorcą sprzętu i uzbrojenia. Zbrojeniówka lepiej by sobie radziła, gdyby wiedziała co i kiedy chce kupić armia - tłumaczy prezes Nowak. Szef Bumaru przyznał też, że największym problemem w kontaktach z MON i ustalaniem ewentualnych potrzeb armii na najbliższe lata, jest brak zainteresowania ze strony resortu i odpowiedzialnych za przetargi urzędników.

Dodatkowo barierą często nie do przejścia są wyjątkowo ostre przepisy antykorupcyjne. Bumar, która skupia 22 spółki, w ubiegłym roku osiągnęła przychody sięgająca 2,5 miliarda złotych. Władze spółki nie ukrywają, że w rozmowach z MON-em starają się wykorzystać pozycję lidera na rodzimym rynku i dzięki temu uzyskać obietnice lepszych, wieloletnich kontraktów.

Unijna dyrektywa numer 81 zacznie obowiązywać od 21 sierpnia. Nowe przepisy pozwolą na przeprowadzanie otwartych dla wszystkich przetargów na zakup wojskowego sprzętu i uzbrojenia.

O kondycji zbrojeniówki czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zbrojeniowka;chce;zamowien;w;polskiej;armii;tylko;dla;siebie;szykuja;sie;protesty,219,0,885211.html) Boją się dyrektywy Unii, więc będą strajkować Związkowcy obawiają się wchodzącej w życie w sierpniu dyrektywy unijnej, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t46400.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bumar;dostarczy;hindusom;transportery,193,0,819905.html) Bumar dostarczy Hindusom transportery? Grupa Bumar ma historyczną szansę na zrealizowanie rekordowego kontraktu za kilkaset milionów dolarów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zbrojeniowka;nie;pojdzie;pod;mlotek,190,0,693438.html) Zbrojeniówka nie pójdzie pod młotek Grad: Najważniejsza jest konsolidacja branży, nie planujemy prywatyzacji.
kraj
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)