Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ten zespół zakończy spór smoleński?

0
Podziel się:

Eksperci mają wyjaśnić, na czym polega cała ta smoleńska kampania kłamstw i bzdur. Co na to Jarosław Kaczyński?

Ten zespół zakończy spór smoleński?
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

Premier Donald Tusk podpisał dzisiaj zarządzenie o powołaniu zespołu ekspertów pod przewodnictwem Macieja Laska - poinformował rzecznik rządu Paweł Graś.

_ - We wtorek w godzinach porannych zarządzenie o powołaniu zespołu pana Laska zostało podpisane przez premiera Donalda Tuska _ - powiedział Graś. Głównym zadaniem zespołu będzie wyjaśnianie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w toku prac komisji Jerzego Millera.

Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek w powiedział, że zespół ekspertów lotniczych ma liczyć do sześciu członków i ponad 20 współpracowników.

Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że działalność zespołu ekspertów pomoże Polakom w zrozumieniu i racjonalnym spojrzeniu na tragiczny przypadek, jakim była katastrofa smoleńska

_ - Kwestia tych wyjaśnień związana jest właśnie z wiarygodnością pana Laska i komisji Millera. Nie zgadzam się z opiniami, zgodnie z którymi komisja Millera nie wyjaśniła przyczyn wypadku. Ona je wyjaśniła w sposób tak szczegółowy i tak nieodpowiadający oczekiwaniom autorów koncepcji o zamachu, że dla tej części, która chce wierzyć w zamach, albo w knowania Putina z Tuskiem w tej kwestii, to żaden raport poza wyrokiem śmierci prawdopodobnie nie będzie satysfakcjonujący _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Według wcześniejszych informacji zespół otrzyma wsparcie biurowo-organizacyjne Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przede wszystkim Centrum Informacyjnego Rządu. Po wejściu w życie zarządzenia, ustalone zostaną szczegóły techniczne tego wsparcia.

To _ polityczna propaganda _

To charakterystyczne dla obecnego rządu, że odpowiedzią na poważany problem jest propaganda - tak zapowiedź powołania zespołu ekspertów objaśniającego materiały dotyczące katastrofy smoleńskiej skomentował dzisiaj szef PiS Jarosław Kaczyński.

Premier Donald Tusk mówił, że członkowie zespołu to _ osoby, które są gotowe na bieżąco tłumaczyć, na czym polegają przekłamania oponentów i cała ta smoleńska kampania czasami kłamstw, czasami bzdur, nacechowanych tylko polityczną niechęcią, czasami nieporozumień czy wątpliwości _.

O tę wypowiedź pytany był we wtorek w TVP Info Jarosław Kaczyński. _ - To jest ogromnie charakterystyczne dla tego rządu - jest problem bardzo poważny, który odnosi się do statusu naszego kraju, a odpowiedzią na ten problem jest propaganda, zapowiedź zastosowania nowych metod propagandowych. Powtarzam, można powiedzieć, że Donald Tusk, pewnie bezwiednie, pokazał istotę swojej metody rządzenia, metody, która jest zła we wszystkich dziedzinach, no w tej jest szczególnie zła _ - powiedział szef PiS.

_ - My jesteśmy gotowi do dyskusji, pan (Maciej) Lasek i inne osoby były wielokrotnie zapraszane do dyskusji, do swego rodzaju konfrontacji z tymi uczonymi, którzy wypowiadają się w ten sposób, który tu został zakwalifikowany jako bzdura i kłamstwo, ale ci panowie się zawsze od tego rodzaju dyskusji uchylają _ - mówił Kaczyński.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m257636.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lasek;nie;zamierzam;sie;spotykac;z;zespolem;macierewicza,26,0,1228058.html) *Nie stawi się przed zespołem Macierewicza * -_ Debatę eksperci mogą prowadzić z ekspertami, a nie z politykami _- uważa przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek. Pytany o słowa posła PiS Antoniego Macierewicza - że w przypadku katastrofy smoleńskiej mogliśmy mieć do czynienia z zamachem - Kaczyński powiedział: _ To jest kwestia analiz, które jako żywo nie są analizami ani Antoniego Macierewicza, ani innych polityków, którzy są w zespole, nie jest to wynik moich analiz, bo my się po prostu na tych sprawach nie znamy _.

_ - To wielu uczonych przeprowadziło różne wycinkowe analizy, które złożone razem stwarzają podstawy do takiej hipotezy i to hipotezy dobrze już w tej chwili udowodnionej, natomiast jest oczywiście pytanie, czy ona ma już pełną wartość procesową _ - podkreślił Kaczyński.

Prezes PiS odniósł się też do wtorkowej publikacji uważanego za prokremlowski dziennika _ Komsomolskaja Prawda _, który zarzucił Polsce opóźnianie śledztwa w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem i wykorzystywanie tego do atakowania Rosji.

_ - Ja bym to widział w pewnym szerszym pakiecie spraw, ale tutaj jest ta kwestia, którą już poruszyłem - bo kto zaczyna gry z Rosjanami tego typu jak ta gra przeciwko prezydentowi, to później za to płaci. Bo to jest poza wszystkim, poza niemoralnością, to błąd polityczny wskazujący na brak najbardziej elementarnych kwalifikacji politycznych _ - powiedział Kaczyński. _ - Powtarzam - podjąć taką grę, to znaczy nie mieć najbardziej elementarnych kwalifikacji politycznych _ - dodał.

Dzisiaj zarzuty dziennika odparła polska prokuratura. _ - Zarzuty wobec polskiej prokuratury są bezpodstawne _ - powiedział rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk. Podkreślił, że polska prokuratura wojskowa na bieżąco realizuje wnioski strony rosyjskiej o pomoc prawną i przekazuje jej materiały własnego postępowania ws. katastrofy.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak rosyjska prasa pisze o Kaczyńskim Polski prokurator generalny przyleciał do Rosji rozmawiać o zwrocie wraku Tupolewa.
Znów chcą ukarania marszałek Ewy Kopacz Mariusz Błaszczak: _ Takiego wydarzenia nie spotykaliśmy wcześniej w polskim parlamencie. Część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej rozważa pozew wobec Palikota _.
Rosjanie bez dostępu do smoleńskich próbek Próbki znajdują się obecnie w Rosji. Są zaplombowane, a Rosjanie nie mają do nich dostępu.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)