Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Termin prywatyzacji Huty Częstochowa niezagrożony

0
Podziel się:

Wyznaczony najdalej na 17 czerwca termin finalizacji rozmów i parafowania umów związanych z prywatyzacją Huty Częstochowa jest niezagrożony - oceniają przedstawiciele resortu Skarbu Państwa i prowadzącego proces prywatyzacji huty Towarzystwa Finansowego Silesia.

"17 czerwca jest terminem rozstrzygającym ten temat" -powiedział we wtorek PAP prezes TF Silesia Tadeusz Wenecki, zapytany o realny czas sfinalizowania procedur prywatyzacji huty.

"To jest rozstrzygający termin, nie mamy tu wielkiej przestrzeni. Na sfinalizowanie wszystkiego pozostał nam czas tylko co sierpnia, więc termin czerwcowy będzie tu decydujący" -potwierdził wiceminister Skarbu Państwa, Stanisław Speczik, uczestniczący w katowickiej konferencji na temat hutnictwa.

Przypomniał, że konieczność zakończenia prywatyzacji do sierpnia wynika z ustawy o restrukturyzacji przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki, która daje 2 lata na zakończenie takiego procesu. Termin ten upływa w sierpniu.

"Jeżeli w tym terminie nie zakończymy tej restrukturyzacji, możemy w ogóle stracić możliwość działania; to może skończyć się upadłością" - powiedział Speczik.

Prezes Wenecki, pytany, czy zamknięcie obecnego etapu procedur będzie oznaczało podpisanie umowy z ukraińskim Związkiem Przemysłowym Donbasu (obecnie ma on wyłączność negocjacyjną) powiedział, że oznacza to podpisanie umowy, nie chciał jednak ostatecznie przesądzać z kim.

Wcześniej wyłączność na negocjacje miał drugi z oferentów -Mittal Steel. Procedura przewiduje, że można powrócić do rozmów z tym podmiotem, jeżeli jego oferta będzie nadal ważna. Oferent może natomiast w każdej chwili przedłużyć ważność oferty. Obecnie jednak umowa negocjowana jest z Donbasem.

"Wcześniejsza oferta Donbasu została w zasadniczych zrębach poprawiona, a w tej chwili negocjowane są szczegóły umowy. Jej idea jest taka, że my zobowiązujemy się do sprzedaży udziałów w 13 spółkach (składających się na majątek i walory Huty Częstochowa - PAP), a oni zobowiązują się do ich kupna po określonej cenie" - wyjaśnił Wenecki.

Przypomniał, że majątek huty jest zorganizowany w 13 spółkach. Przedmiotem transakcji będą m.in. udziały w podmiocie operatorskim - Hucie Stali Częstochowa - oraz w spółkach pod nazwą Majątek Hutniczy i Majątek Hutniczy plus, do których wniesiona będzie produkcyjna część huty.

Według wcześniejszych informacji, Donbas porozumiał się z resortem skarbu w sprawie ostatecznej wysokości kwoty oferowanej za hutę, podnosząc - jak pisała prasa - cenę w stosunku do tej zaoferowanej przez Mittal Steel, czyli 1,251 mld zł. Wcześniej ZPD oferował za Hutę Częstochowa 1,108 mld zł.

Przed Donbasem wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa miał koncern Mittal Steel. Początkowo jej termin upływał 29 kwietnia, ale został przedłużony do 13 maja. Mittal Steel nie udało się jednak wynegocjować pakietu socjalnego z załogą Huty Częstochowa. Wówczas podjęto rozmowy z Donbasem, który także podjął negocjacje pakietu socjalnego ze związkami zawodowymi.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)