Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Terminal LNG ruszy w 2015 roku? Minister odpowiada

0
Podziel się:

Jesteśmy otwarci, nie mamy nic do ukrycia - przekonuje Karpiński.

Terminal LNG ruszy w 2015 roku? Minister odpowiada
(Ministerstwo Skarbu Państwa)

Terminal w Świnoujściu będzie w stanie odbierać gaz skroplony zgodnie z kontraktem, czyli w 2015 r. - przekonywał szef Ministerstwa Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński. Dziś szef MSP i posłowie sejmowej komisji skarbu wizytowali plac budowy terminala gazu skroplonego w Świnoujściu.

Jak powiedział dziennikarzom Karpiński, na przełomie roku inwestor zakończy swoje zadania w gazoporcie. _ - W pierwszym kwartale przyszłego roku zaczniemy operacyjne rozruchy technologiczne, które zakończą się - mamy nadzieję - w pierwszej połowie roku. Zgodnie z długoletnimi kontraktami, w 2015 r. będziemy mogli odbierać gaz skroplony _ - dodał.

Chodzi o tzw. kontrakt katarski, zawarty między PGNiG a Quatargas. Zgodnie z pierwotnymi założeniami - dotyczy on sprowadzania gazu od stycznia 2015 roku w formule _ take or pay _. Przez dwadzieścia lat PGNiG ma kupować od firmy Qatargas 1,3 mld m sześc. gazu rocznie. PGNiG na początku roku informowało, że renegocjuje umowę.

Prezes zarządu Polskiego LNG Tomasz Pepliński powiedział, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2015 r. przypłynie do gazoportu pierwszy gazowiec. Będzie to tzw. przyjęcie techniczne. Komercyjna eksploatacja terminalu rozpocznie się w połowie 2015 r. - dodał.

Karpiński pytany przez dziennikarzy, czy Polska będzie płaciła za katarski gaz, jeśli nieukończony gazoport nie będzie w stanie odebrać dostaw, odpowiedział: _ nie ma takiego zagrożenia _. Szef MSP wyjaśnił, że PGNiG cały czas negocjuje zapisy kontraktu z Katarczykami tak, by terminy dostaw gazu były skorelowane z terminami ukończenia prac na terminalu.

Dziś Zespół SLD-TR ds. podsłuchów zapowiedział, że skieruje wniosek do prokuratury o zbadanie nieprawidłowości przy budowie gazoportu w Świnoujściu. Wniosek o skontrolowanie tej inwestycji ma trafić też do NIK. Oba kluby złożyły wniosek o powołanie komisji śledczej ws. gazoportu. Pytany o komentarz w tej sprawie Karpiński powiedział: _ są wnioski, niech działania podejmują odpowiednie służby. Jesteśmy otwarci, nie mamy nic do ukrycia _.

_ - Rząd uprawia propagandę sukcesu, a prawda jest rzeczywiście inna _ - powiedział członek sejmowej komisji skarbu Marek Suski, który brał udział w wizytacji gazoportu. _ Opóźnienia są bardzo duże, a negocjacje z Katarem trwają. Miejmy nadzieję, że zakończą się sukcesem. Gdyby nie było opóźnienia tej inwestycji, to nie trzeba by było prowadzić negocjacji, a skoro rząd je prowadzi i liczy na to, że się uda, to znaczy, że jest taka groźba _ - dodał. Polskie LNG poinformowało, że w czerwcu stan zaawansowania inwestycji przekroczył 90 proc.

Terminal ma umożliwić sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu skroplonego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jego powstanie traktowane jest jako jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

W jednej z opublikowanych przez tygodnik _ Wprost _ podsłuchanych rozmów b. wiceminister finansów, a obecnie zawieszony w obowiązkach wiceprezes PGNiG Andrzej Parafianowicz mówi b. ministrowi transportu Sławomirowi Nowakowi, że w kwestii oddania do użytku terminalu LNG _ mówią o jesieni 2015, a na mieście mówią coś o 2017 _. W opublikowanym zapisie Parafianowicz mówi też, że umowy na budowę terminalu są skonstruowane w sposób niekorzystny, co pozwala włoskiej firmie stojącej na czele konsorcjum budującego terminal bezkarnie się opóźniać.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)