Notowania

tk
13.03.2007 15:03

TK: Przepisy o oświadczeniach niegodnie z konstytucją

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest korzystne dla samorządowców

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Wiktor)

*Trybunał Konstytucyjny uznał część przepisów dotyczących oświadczeń majątkowych za niezgodne z Konstytucją . "Idea samorządu zwyciężyła" - skomentowała orzeczenie Hanna Gronkiewicz Waltz. *

Zdaniem sędziów, nie ma podstaw, aby mandaty samorządowców, którzy spóźnili się z oświadczeniami, wygasły.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami samorządowcy muszą złożyć kilka dokumentów dotyczących majątku. Na przedstawienie swoich oświadczeń majątkowych mają 30 dni od daty ślubowania, a w przypadku pozostałych dokumentów (np. oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka) - 30 dni od dnia wyboru.

W związku z niezłożeniem na czas oświadczeń w skali kraju mandat utraciło 765 samorządowców, w tym 74 wójtów, 57 burmistrzów, 6 prezydentów miast. Wśród nich jest prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO), która nie złożyła w terminie oświadczenia o działalności gospodarczej męża.

Trybunał rozpoznawał wniosek w pięcioosobowym składzie: Teresa Liszcz - przewodnicząca, Ewa Łętowska - sprawozdawca, Jerzy Ciemniewski, Zbigniew Cieślak i Bohdan Zdziennicki.

O zbadanie przepisów dotyczących oświadczeń do TK zwróciła się Platforma Obywatelska.

Lider Platformy, Donald Tusk po orzeczeniu Trybunału stwierdził, że premier musi uznać prymat prawa nad chciejstwami władzy.

PAP/jk

Tagi: tk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz