Notowania

pkb polski
08.08.2012 16:45

To już niemal pewne. Gospodarka będzie się wolniej rozwijać

Główny ekonomista ministerstwa finansów ujawnia o ile mogą się obniżyć prognozy wzrostu gospodarczego na 2013 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Finansów)

Wzrost PKB w Polsce w 2013 r. wyniesie co najwyżej 2,5 proc., a prawdopodobnie mniej, jednak nie mniej niż 2 proc. - zapowiada główny ekonomista ministerstwa finansów Ludwik Kotecki. Dodał, że sierpniowa weryfikacja prognoz wzrostu PKB w 2013 r. będzie ostateczną bazą dla budżetu na 2013 roku.

_ - Prognozę wzrostu PKB o 2,9 proc. w 2013 roku zakładaliśmy w oparciu o prognozę wzrostu w Unii Europejskiej o 1,2 proc. Dziś wszyscy tę prognozę dla Unii Europejskiej korygują, prognozy kształtują się na poziomie 0,0-0,7 proc., czyli mniej więcej o połowę mniej. My musimy zrewidować te 2,9 proc., analizujemy wszystkie informacje z kraju i zagranicy, i w końcu sierpnia przedstawimy prognozę makro, która będzie ostateczną bazą dla budżetu na 2013 rok _ - powiedział Kotecki.

_ - Jak daleko zweryfikujemy prognozę? Zamiast przyspieszenia, które było prognozowane - czyli z 2,5 proc. w 2012 r. na 2,9 proc. w 2013 r. - ja bym oczekiwał co najwyżej stagnacji na 2,5 proc., a prawdopodobnie mniej _ - dodał.

Zdaniem Koteckiego, wzrost gospodarczy w 2013 r. nie będzie niższy niż 2,0 procent._ - Myślę, że obecnie nie ma potrzeby z zejściem poniżej 2 proc. Aż tacy pesymistyczni nie jesteśmy _ - dodał.

Kotecki dodał, że wzrost PKB w całym 2012 roku nie będzie niższy niż 2,5 proc., a w II kwartale gospodarka urosła o 2,9 procent.

_ - Dane są coraz gorsze, ale są spójne ze scenariuszem makroekonomicznym, który jest bazą budżetu na 2012 r. Te 2,5 proc. wydają się dziś niezagrożone _ - powiedział.

_ - Jeśli chodzi o II kwartał, to ja bym się skłaniał do prognozy ministerstwa gospodarki, czyli do 2,9 proc. _ - dodał.

W poniedziałek MG oszacowało, że wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 2,9 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska gospodarka zwalnia. Nowe dane Mimo tego ekonomiści Ministerstwa Gospodarki nie zmieniają prognozy całorocznej.
Rząd przeszarżował? Mogą ciąć prognozy - _ Rząd będzie dalej konsolidował finanse publiczne, jeśli nie zaszkodzi to wzrostowi PKB _ - powiedział radca generalny i główny ekonomista resortu finansów Ludwik Kotecki.
Budżet 2013. Ministerstwo ujawnia plan - Projekt budżetu na 2013 rok będziemy przygotowywać na początku września - powiedział główny ekonomista Ministerstwa Finansów Ludwik Kotecki.
Tagi: pkb polski, pkb, gospodarka, ministerstwo finansów, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz