Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

To nie będzie dobry rok dla banków Europy Środkowej

0
Podziel się

Moody's: Kłopoty z płynnością ograniczą akcję kredytową.

To nie będzie dobry rok dla banków Europy Środkowej
(Denis Pepin/Dreamstime.com)
bEiQaQut

Banki z czterech gospodarek Europy Środkowej - Czech, Słowacji, Polski i Węgier są w lepszej kondycji finansowej niż ich konkurenci z krajów nadbałtyckich i Wspólnoty Niepodległych Państw, dlatego wpływ kryzysu finansowego odczują mniej boleśnie, ale ich podstawy będą pod presją w 2010 r., podał Moody's Investors Service. _ Fundamenty banków z Europy Środkowej pozostaną pod presją w 2010 r. _

W raporcie _ Fundamenty banków z Europy Środkowej pozostaną pod presją w 2010 r. _ agencja ocenia iż system bankowy w czterech wymienionych krajach wykazywał już pewne słabości przed kryzysem, co w połączeniu z nim oznacza, że w tym roku podstawowy finansowe pozostaną w trendzie spadkowym.

Banki z Europy Środkowej - Czech, Słowacji, Polski i Węgier (CE4) generalnie nie zaczęły odczuwać wpływu kryzysu do IV kw. 2008 r., tj. do upadku Lehman Brothers, i nawet były nieco wspomagane przez ich zachodnioeuropejskich właścicieli - doświadczeniem i wiedzą w zażegnywaniu sytuacji kryzysowych.

bEiQaQuv

_ - Nadal jednak w niektórych przypadkach banki nękane są problemami z płynnością, które pojawiały się jeszcze przed kryzysem i w efekcie wiele z nich może wprowadzić bardzo restrykcyjną politykę i priorytetowo traktować zarządzanie kapitałem - czasem kosztem wzrostu i dochodowości _- uważa autor raportu Irakli Pipia.

Problemy z płynnością negatywnie wpłyną na akcję kredytową

ZOBACZ TAKŻE: UE i MFW na "tak". Węgry zwiększą dziurę w budżecie
Moody's podkreśla także, że ograniczenie akcji kredytowej po kryzysie będzie miało wpływ na inne finansowe elementy większości banków w regionie, takie jak zyskowność i dostęp do kapitału na rynkach wewnętrznych.

_ - W ostatnich kilku latach trend obniżania się jakości aktywów był widoczny we wszystkich czterech systemach bankowych. Jakkolwiek jedne systemy odczuły to bardziej niż inne ze względu na pogarszanie się sytuacji kredytobiorców z takich sektorów jak leasing, transport, czy sektor budowlany, co zmniejszało możliwości refinansowania _ - podała agencja.

bEiQaQuB

Ograniczony dostęp do finansowania daje słabe podstawy do przyszłego wzrostu, ale kraje CE4 są nim obecnie dotknięte w różnym stopniu, przy czym Węgry są w najgorszej sytuacji.

W tym kontekście, w ocenie Moody's, perspektywy kredytowe dla wszystkich czterech systemów bankowych są negatywne. Tym niemniej obecne ratingi siły finansowej banków z CE4 łączą w sobie umiarkowany poziom dalszego ich pogarszania z ich fundamentami finansowymi (tzw. scenariusz bazowy) i Moody's nie przewiduje dodatkowych nieprzewidzianych gwałtownych wydarzeń w 2010 r., a tym samym znaczącej liczby obniżki ratingów.

bEiQaQuW
banki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)